Belgický kráľ neprijal demisiu zostavovateľa vlády

422

Panovník vydal toto vyhlásenie stredu večer po ukončení politických konzultácií so všetkými stranami zapojenými do rozhovorov o zostavovaní novej vlády.
Di Rupo od mája tohto roku vedie z poverenia kráľovského dvora rozhovory o prekonaní hlbokej politickej krízy a o zostavení vládneho kabinetu, ktorý by zodpovedal výsledkom parlamentných volieb z júna 2010.
Šesťmesačný kolobeh rokovaní sa zasekol v pondelok tohto týždňa, keď po nezhode s liberálmi z Flámska a Valónska ohľadom rozpočtových a finančných záležitostí Di Rupo vyhlásil, že za takejto situácie už nedokáže plniť svoje poslanie.
„Kráľ požaduje od každej zo šiestich politických strán, aby vyvinuli dodatočné úsilie a dohodli sa na rozpočtových a sociálno-ekonomických otázkach a zostavili tú najlepšiu možnú vládu,“ píše sa v oficiálnom stanovisku z kráľovského paláca.
V stredu kráľ Albert II. postupne rokoval s lídrami oboch liberálnych zoskupení, najskôr valónskeho a potom flámskeho, ktorí boli médiami najviac obviňovaní z brzdenia koaličných rozhovorov. Popoludní, ako posledný z predvolávaných politikov, prišiel do paláca Ciergnon aj Di Rupo a po štyroch hodinách vzájomných diskusií kráľ oznámil médiám, že jeho demisiu neprijal.
To znamená, že krajina nemusí hľadať nový model politických rokovaní, avšak dôvod na veľký optimizmus stále nie je, lebo politikom zostáva iba málo času na prijatie úsporného rozpočtu podľa požiadaviek zo strany Európskej komisie.
Flámsky socialistický senátor Johan Vande Lanotte tvrdí, že čas na prijatie adekvátneho rozpočtového projektu je v podstate až do 15. januára 2012. Na druhej strane však európsky komisár pre hospodárske a menové záležitosti Olli Rehn v stredu Belgicku opäť pohrozil, že Belgicku hrozí finančný postih, ak nepredloží načas rozpočet podľa európskych požiadaviek. A Európska komisia za hraničný termín považuje polovicu decembra.
Podľa sprísnených pravidiel ekonomického riadenia, ktoré boli schválené na summite eurozóny 27. júla, ak by Belgicko nesplnilo rozpočtové očakávania EÚ, môže dostať pokutu vo výške 700 miliónov eur.
„Verím, že Belgicko, ako jeden zo zakladajúcich členov EÚ a ako veľmi aktívny člen eurozóny, prijme tú najvyššiu zodpovednosť. V mene svojich občanov, v mene celej Európy,“ povedal v stredu komisár Rehn.
Šestica strán sa teda musí zísť pri rokovacom stole opäť pod taktovkou Elia Di Rupa, avšak už s navzájom naštrbenou dôverou a s ťarchou obvinení, ktoré si politici posielali prostredníctvom médií.
Ak sa im aj podarí zvládnuť akútne rozpočtové ťažkosti, z hľadiska budúceho spoločného vládnutia tohtotýždňová kríza nie je najlepšou vizitkou.