Bolívijského prezidenta donútili kvôli Snowdenovi pristáť vo Viedni

239

Krátko pred poludním Moralesovo lietadlo z Viedne odletelo.

Kvôli Snowdenovi zakázali Bolívijskému vládnemu špeciálu prelet Francúzsko, Taliansko, Portugalsko a Španielsko, uviedol bolívijský minister obrany Rubén Saavedra. Podľa bolívijských činiteľov sa tak stalo na poslednú chvíľu, ešte pri odlete z Moskvy mal vraj Morales všetky potrebné povolenia.

„Povedali nám, že ide o technické problémy, neskôr sme ale z vysvetlení niektorých činiteľov zistili, že sa objavila nepodložené podozrenie o prítomnosti pána Snowdena v lietadle,“ uviedol minister zahraničia David Choquehuanca. „Nevieme, kto si takú lož vymyslel,“ povedal s tým, že tieto rozhodnutia „ohrozilo prezidentov život“.

Či prelet skutočne odmietli všetky štyri štáty, však nie je celkom jasné, pretože prinajmenšom francúzski činitelia to podľa agentúry AP odmietajú. Tiež španielska činiteľka, ktorá si neželala byť menovaná, agentúre povedala, že lietadlo dostalo povolenie už v utorok a v stredu ráno znovu.

Aj rakúsky prezident Heinz Fischer, ktorý sa s Moralesom na letisku zišiel, ráno uviedol, že Španielsko, na ktorého povolenie sa ešte čakalo, ho už vydalo. Morales sa ale nechal počuť, že na súhlas stále čaká. Vyhlásil tiež, že odmietol požiadavku španielskych úradov, aby vo Viedni jeho lietadlo prehľadali.

Podľa agentúry APA, ktorá sa odvoláva na rakúske ministerstvo zahraničia, však stroj skoro ráno prehľadali rakúske úrady, ktoré na to dostali povolenie Moralesa. Snowden na palube nenašli. Niektorí novinári, ktorí situáciu sledujú na mieste, ale tvrdí, že podľa posádky lietadla k inšpekcii nedošlo.

Diplomatický incident pobúril Bolívii aj ďalšie latinskoamerické krajiny. Podľa bolívijského viceprezidenta Álvara Garciu Moralesa „uniesol imperializmus“. Podľa tamojšieho ministra zahraničia je za rozhodnutím európskych krajín Washington.