Podľa nemeckej kancelárky Angely Merkelovej je v záujme Británie i zvyšných krajín EÚ, aby Londýn napred jasne definoval svoj postoj, ako rokovania o takzvanom brexitu vôbec začne.

„Chceme, aby bol brexit úspešný. Preto chcem svojej kolegyni Merkelovej aj ostatným európskym predstaviteľom pripomenúť, že máme záujem na tom, aby to bol usporiadaný proces. Článok 50 (Lisabonskej zmluvy) aktivujeme až vtedy, keď bude jasné, aké sú naše ciele. A to pred koncom roka nebude,“ povedala Mayová.

Nemecká kancelárka vyjadrila pre postoj Británie pochopenie. „Z môjho pohľadu je úplne pochopiteľné, že niekoľko dní po referende a po zostavení novej vlády v Británii musia kabinet najprv zvážiť, aké sú jeho záujmy,“ povedala Merkelová.

    „Aj pre nás je dôležité, aby Británia požiadala o vystúpenie (z EÚ) s jasnou pozíciou a aby nám povedala, ako si predstavuje svoj budúci vzťah s Európskou úniou,“ dodala.

Mayová zdôraznila, že Británia po odchode z EÚ chce udržať priateľské vzťahy s európskymi štátmi a zachovať súčasné spojenectvo aj obchodnú spoluprácu. „Veríme vo voľný obchod, vo voľne trhy. A to sú aj princípy, na ktorých by sme mali v budúcnosti stavať rozhovory,“ povedala premiérka.

Obe političky sa zhodli, že majú záujem na zachovaní tesnej politickej i hospodárskej spolupráce svojich krajín na bilaterálnej úrovni, a to bez ohľadu na brexit. „Naša krajina zdieľa spoločné hodnoty,“ zdôraznila Merkelová.