Británia: Štrajk štátnych zamestnancov prevádzku letísk výrazne neovplyvnil

337

Pasažieri prichádzajúci do krajiny sa však predpokladanému chaosu vyhli, uviedla agentúra AP.
Koalícia odborových zväzov, ktorá zastupuje dva milióny zamestnancov, jednodňový štrajk zvolala na protest proti plánom vlády na posun hranice odchodu do dôchodku a zvýšenie odvodov do dôchodkových poisťovní. Štrajkujúci tiež protestovali proti výrazným rozpočtovým škrtom, ktoré vláda prijala v rámci úsporných opatrení.
Londýnske letisko Heathrow a viaceré letecké spoločnosti pred štrajkom varovali, že cestujúci sa môžu na imigračných kontrolách zdržať aj 12 hodín. Cestujúci, ktorí ráno prileteli z USA, Ázie a Európy, však štrajk prakticky nepocítili, čiastočne pre presun personálu. Imigračným úradníkom pomohli aj členovia politického oddelenia premiéra Davida Camerona a jeho tlačový tajomník. Spoločnosť BAA, ktorá Heathrow prevádzkuje, niekoľko hodín po začiatku štrajku oznámila, že čakanie na vstupe do Británie je na normálnej úrovni. Pripustila však, že v priebehu sa môžu prichádzajúci cestujúci na kontrolách zdržať.
Britská vláda uviedla, že k štrajku sa pripojila menej ako tretina zamestnancov vlády, účasť bola nižšia aj medzi zamestnancami prístavov a letísk.
Zatvorená však zostala viac ako polovica z 21.700 štátnych škôl v Anglicku a približne tri štvrtiny škôl v krajine bude možno musieť ukončiť vyučovanie predčasne, uviedol kabinet.