Základná škola v texaskom meste Uvalde, kde strelec zabil 19 žiakov a dvoch učiteľov, bude zbúraná, uviedol starosta mesta Don McLaughlin. Urobil tak na zasadnutí Mestského zastupiteľstva, kde sa obyvatelia domáhali odpovedí ohľadom streľby, napísal v stredu spravodajský server BBC. Šéf texaského ministerstva verejnej bezpečnosti v utorok v štátnom Senáte povedal, že policajný zásah pri streľbe bol podľa presvedčivých dôkazov úplným zlyhaním.

McLaughlin neuviedol, kedy bude škola zbúraná. „Mám za to (…). že sa škola zbúra. Nemôžete už nikdy po nejakom dieťati alebo učiteľovi chcieť aby sa do nej vrátili“ povedal. Škola Robb Elementary School má takmer 600 žiakov druhej až štvrtej triedy.

Ďalšia streľba na americkej strednej škole. V Marylande sú dvaja zranení, z toho jeden kriticky

S návrhom školu zbúrať prišiel už americký prezident Joe Biden. Minulý mesiac to miestnym médiám povedal senátor štátu Roland Gutierrez.

Škola v Uvalde nebude prvou školou zbúranou po podobnom masakre. Základná škola Sandy Hook v Newtowne v štáte Connecticut bola zrovnaná so zemou po tom, čo tu v roku 2012 vtedy 20-ročný páchateľ postrieľal 20 detí vo veku šesť a sedem rokov a šesť dospelých. Na rovnakom pozemku bola postavená nová škola.

Ostalo tam veľa mŕtvych! Strelec vyvádzal v škole v Parklande, zranených je cez 20, podozrivým je exštudent

V základnej škole Robb Elementary School páchateľ identifikovaný ako 18-ročný Salvador Ramos vyzbrojený legálne zakúpenými zbraňami zabil 19 detí a dve učiteľky 24. mája. Pri zdĺhavom zásahu viac ako desiatka policajtov zrejme asi hodinu čakala na pokyn vniknúť do miestnosti, kde sa nachádzal útočník. Polícia ho zlikvidovala až po príchode zásahovej jednotky pohraničnej stráže.

Jedenásť ročné dievčatko si pri masakre na škole rozotrelo krv zastrelenej kamarátky po tvári. Hrala mŕtvu, aby sa zachránila

Útok viedol k obnoveniu celonárodnej debaty o regulácii zbraní. Americkí senátori z oboch hlavných politických strán v utorok predstavili návrh zákona o obmedzení prístupu k zbraniam, prvé takéto opatrenie za niekoľko desaťročí.