Český europoslanec Rouček: Uznanie nezávislosti Kosova bolo unáhlené

353

„Stále to platí. Že Kosovčania aj keď majú takzvanú samostatnosť už niekoľko rokov, kosovský štát nie je schopný fungovať sám. To je domáca úloha pre Kosovčanov. Aby si vytvorili administratívu, ktorá by vytvorila správu základných vecí. Aby tam fungovalo právo, aby tam nebol organizovaný zločin, korupcia a 50-percentná nezamestnanosť,“ uviedol Rouček v rozhovore pre TASR na tému budúcnosti severnej časti Kosova.
Český europoslanec tvrdí, že ak Kosovčania dosiahli to, čo chceli po dlhé roky – spravovať svoje územie, tak musia dokázať, že sú toho naozaj schopní a nesmú sa vyhovárať na zahraničnú prítomnosť.
Česká republika patrí medzi tie štáty EÚ, ktoré uznali nezávislosť Kosova v jeho súčasných hraniciach. Ďalších päť štátov, vrátane Slovenska to však stále odmieta uznať s tvrdením, že najskôr musí dôjsť k srbsko-kosovskému urovnaniu v tomto spore. Rouček tvrdí, že takéto rozdelenie štátov EÚ na dva tábory nie je dobrým signálom pre imidž únie v zahraničí. EÚ totiž nemôže v niektorých prípadoch vystupovať ako jeden celok. A dodal, že podľa jeho názoru uznanie kosovskej nezávislosti bolo príliš uponáhľané – čo dokazuje aj slabá pripravenosť na správu základných funkcií štátu.
„Ja osobne som pre také rýchle uznanie kosovskej nezávislosti nebol. Bol som si vedomý práve týchto dôvodov. A výsledný vývoj dal takýmto názorom za pravdu,“ povedal Rouček.
Na druhej strane však český europoslanec upozornil, že súčasný stav vecí už nejde zmeniť. Je tu totiž nezávislosť Kosova, ktorú zhruba 90 štátov sveta uznalo – čo je podľa neho ešte stále menšina z hľadiska počtu štátov v OSN.
„A čo teraz? Vedia to všetci, dokonca aj Srbi, keď sa s nimi rozprávame, priznávajú, že cesta naspäť je už nemožná. Ale my musíme pochopiť, že Srbi Kosovo nemôžu uznať a tak treba hľadať cestu medzi tým,“ upozornil Rouček, ktorý sa v rámci parlamentného výboru pre zahraničnú politiku venuje aj balkánskym záležitostiam. A dodal, že momentálne je najdôležitejšie to, aby nedochádzalo ku konfliktom, aby si obe strany sadli za okrúhly stôl a rokovali, vrátane zložitej otázky severného Kosova.