Čína a Taiwan podpísali historickú obchodnú dohodu

625

Peking dúfa, že dosiaľ najdôležitejšia čínsko-taiwanská zmluva prispeje k postupnému naplneniu jeho cieľa, ktorým je politické zjednotenie samosprávneho ostrova s pevninou. Taiwan chce ekonomicky zblížiť svoje exportné hospodárstvo s jeho najväčším trhom a zabrániť ekonomickej marginalizácii ostrova pri rastúcom globálnom vplyve Číny.
Dohoda ruší clá na stovky produktov a sprístupňuje taiwanským firmám 11 sektorov služieb na pevnine: od bankovníctva a poisťovníctva po zdravotníctvo. Mala by posilniť bilaterálnu obchodnú výmenu, ktorej výška už dosahuje asi 110 miliárd dolárov ročne. Približne 80 miliárd z toho tvorí tovar dovážaný do Číny.
Novú dohodu podpísali symbolicky v juhočínskom meste Čchung-čching, kde po druhej svetovej vojne viedli neúspešné rokovania o prímerí komunistický vodca Mao Ce-tung a nacionalistický prezident Čankajšek. Pri následnom pokračovaní občianskej vojny zvíťazili komunisti a Čankajšekova vláda sa v roku 1949 uchýlila na Taiwan.
Dohoda je politickým víťazstvom oboch vlád. Čínsky prezident Chu Ťin-tchao sa snažil zanechať výhražnú rétoriku, ktorá dlho charakterizovala reakcie Pekingu na odmietanie zjednotenia Tchaj-pejom. Taiwanský prezident Ma Jing-ťiou od svojho zvolenia pred dvoma rokmi presadzuje program zmierovania a hoci ho opozícia kritizovala za chýbajúcu verejnú diskusiu a odmietanie výziev na referendum o obchodnej zmluve, proti ktorej sa konali aj protesty v uliciach, podľa prieskumov väčšina Taiwancov novú zmluvu podporuje.
Taiwanská vláda uvádza, že zmluva udrží taiwanským firmám konkurencieschopnosť po tom, ako 1. januára nadobudne platnosť dohoda o voľnom obchode Číny a krajín juhovýchodnej Ázie. Taiwansko-čínska zmluva, oficiálne Rámcová dohoda o hospodárskej spolupráci (ECFA), je obdobou dohody o voľnom obchode, tento názov však nemá, pretože Čína vníma Taiwan ako odštiepeneckú provinciu, nie zvrchovaný štát.