Člen gangu prevádzačov sa rútil 220 km/h! Prevážal migrantov

Trest 33 mesiacov! Sudca ľutoval, že nemôže dať viac

609

Člen litovského gangu prevádzačov a kšeftárov s ľudským nešťastím Vladas Suchodolskis (34) si definitívne odsedí za nezákonný prevoz deviatich Sýrčanov do Česka necelé tri roky v kriminále. Odvolal sa a na Krajskom súde v Brne dostal naložené nielen on, ale aj súd nižšej inštancie. Trest je výrazne neprimeraný, zvýšiť ale nešiel.

Svoju poslednú prevádzačskú misiu, tento rok 7. júna po pol deviatej večer, okorenil životu nebezpečnou naháňačkou s políciou. Od starého hraničného priechodu v Lanžhote sa totiž rútil v osobnom aute nabitom deviatimi Sýrčanmi k Břeclavi rýchlosťou 220 kilometrov za hodinu.

„Nedbal na policajné výzvy na zastavenie, až po čase havaroval. Na prednom sedadle pritom sedeli dve deti vo veku 9 a 13 rokov,“ opísal incident žalobcu Jiří Kadlec.

Kuriózny prevoz do Bratislavy si vybrali dvaja migranti z Maroka: Podvozok českého autobusu

Len zázrakom sa pri havárii nikomu nič nestalo. Muža žalobcovia okamžite postavili pred breclavský súd za nedovolené organizovanie prekročenia štátnej hranice a za všeobecné ohrozenie.

Súd ho odsúdil pomerne zhovievavo na 33 mesiacov, mohol pritom dostať až 12 rokov. Zabavili mu telefón a vyhostili ho z Českej republiky. Na iba päť rokov. Proti rozsudku sa ale Litovčan odvolal.

18-ročnú študentku prepadli a znásilnili siedmi migranti. Nebolo to prvýkrát

 Sudcovia:  Odporný biznis 

Pred krajský odvolací súd v Brne nakráčal v tričku a v typických postsovietskych teplákoch. Svojím postojom skúsených brnenských sudcov nebývalo rozčúlil. Jeho odvolanie bez mrknutia oka zmietli zo stola.

„Dopustili ste sa úplne bezohľadného konania voči ľuďom v aute a neúcty k ich životom. Robili ste veci, ktoré v tejto krajine netolerujeme a nechceme. Riadili ste aj auto na území našej republiky rýchlosťou 220 kilometrov za hodinu, utekal pred políciou, to už hovorí samo za seba. Iba zhodou okolností nedošlo k vážnym zraneniam či smrti a to ste ešte na prednom sedadle prevážali dve deti,“ vyčítala prevádzačovi sudkyňa Hana Kleinová.

„Dopustili ste sa úplne odporného biznisu. Podieľate sa na odporných akciách prevádzačov, ktorí využívajú bezmocnosti iných ľudí,“ vmietla mu do tváre emotívne sudkyňa.

Migranti v Nemecku za štvrť roka spáchali 69 tisíc zločinov. Hlavne Balkánci

 Trest je nezákonný,  napriek tomu platí 

„Trest je nezákonný, neprimerane miernym. Neboli použité priliehajúce paragrafy,“ strhal krajský súd prácu breclavských kolegov a tamojších žalobcov. „Mal byť uložený trest najmenej v polovici zákonnej sadzby, zodpovedalo by päť až šesť rokov väzenia. Rozhodnutie breclavského súdu nechápeme,“ krútili hlavou odvolací sudcovia.

Sami pritom trest zvýšiť nemohli – proti jeho výške sa totiž na rozdiel od gangstra nepochopiteľne neodvolal prokurátor. Odvolaciemu súdu preto nezostalo nič iné než smiešnych 33 mesiacov basy potvrdiť.

Migranti znásilnili dievča v bazéne, majiteľ obmedzil vstup pre mužov

„Áno, odvolanie pána obžalovaného bolo skutočne nadmieru odvážne. Domnievam sa, že trest je miernejší ako by mohol byť a je preňho skôr priaznivý. Prislúchalo by päť až šesť rokov väzenia a najmenej desaťročné vyhostenie,“ povedal brnenský štátny zástupca Jiří Kadlec.

Prečo však jeho kolegovia súhlasili s výškou trestu a neodvolali sa tiež, odmietol prezradiť. „Bez komentára,“ povedal.