Ďalší strojca Modrej veľryby, ktorý lákal neplnoleté dievčatá na smrť je odhalený

558

Ruská polícia zadržala 22 ročného mladíka, ktorého podozrieva z organizovania nebezpečnej internetovej hry Modrá veľryba. Počítačový nadšenec Nikita Nearonov mal k hre lákať najmä maloleté dievčatka a potom ich presviedčať k samovražde.

Polícia mladíka podozrieva, že navádzal k samovražde minimálne 10 dievčat. O dvoch z nich, 14-ročnej a 17-ročnej, sa vie, že prežili. O zvyšných prípadoch ale polícia nechce hovoriť. Jedna z obetí však zrejme pochádzala z Európskej únie, konkrétne z Lotyšska.

Nearonov je podľa vyšetrovateľov „veľmi šikovný“ počítačový nadšenec a k činu ho viedlo presvedčenie, že teenageri sú „skazení a nezaslúži si žiť“. Mladík pochádza z dobrej rodiny a pred zadržaním sa živil ako finančný analytik v Moskve, čo mu slušne zarábalo. Vo voľnom čase sa ale venoval smrtiacemu hobby ako kurátor Modrej veľryby, a dokonca ďalších kurátorov trénoval.

Práve kurátor kontaktuje potencionálnych hráčov, ktorí o sebe dajú vedieť na sociálnej sieti. Potom funguje ako ich zadávateľ úloh a tiež spojka, s ktorou hráč komunikuje. Každý deň počas päťdesiatich dní hráči dostanú úlohu a potom požaduje dôkaz, že úlohu splnili. Ak hráč odmietne, kurátor sa mu začne vyhrážať násilím na jeho rodine. Poslednou úlohou je spáchať samovraždu.

Podľa kriminalistov Nearanov patril k hlavným a veľmi nebezpečným strojcom hry Modrá veľryba. Pokiaľ bude usvedčený, hrozí mu mnohoročný trest vo väzení. Mladík sa ale k ničomu nepriznal a trvá na tom, že bol k dievčatám len „priateľský“ a „chcel im pomôcť“.