Ruskému prezidentovi Vladimírovi Putinovi sa rozpadá kruh spojencov, minulý týždeň mu zomrel ďalší z verných mužov – oligarcha a expertný špión Vjačeslav Rovnejko (†59). Jeho telo bolo nájdené v stredu 23. februára neďaleko Moskvy.

Rovnejko patril medzi ruských boháčov, bol zakladateľom energetického gigantu Urals Energy. Medzi elitu spadal aj vďaka podnikaniu so zaťom ruského exprezidenta Borisa Jeľcina, uviedol denník The Sun.

PODIVNÉ ÚMRTIA 41: Ruského generála našli s prestrelenou hlavou!

Príčina Rovnejkovej smrti je zatiaľ nejasná, podľa policajnej správy „telo nejavilo známky násilného úmrtia“. Rovnako ako Putin aj Rovnejko pracoval pre KGB, mnohé zdroje uvádzajú, že mal ako špión počas studenej vojny pôsobiť v Belgicku po boku napríklad aj Sergeja Naryškina, šéfa ruskej zahraničnej rozviedky SVR.

Rovnejko bol tajnostkár, starostlivo si strážil svoje súkromie, k svojmu majetku prišiel v 90. rokoch s pádom Sovietskeho zväzu, keď skúpil za extrémne nízku cenu niekdajšie štátne spoločnosti. V roku 2000 potom s Leonidom Djačenkom založil spoločnosť Urals Energy. Djačenkovou manželkou bola v tom čase Jeľcinova dcéra Tatjana.

Divné úmrtia 35: Mladík z Berlína sa pokúsil utopiť priateľku bez toho, aby vedel plávať!

V roku 2005 bol majetok spoločnosti odhadovaný na 250 miliónov eur, Rovnejko podnikal aj v Británii, Belgicku, Luxembursku a na Cypre. V roku 2006 bol dokonca držiteľom belgického pasu, bol spoluvlastníkom belgickej ropnej spoločnosti Nafta. Avšak v posledných rokoch postupne o majetok prichádzal. Jeho kvetinárska spoločnosť Rose Garden CJSC napríklad skrachovala.

Divné úmrtia 30: Ženu v spánku na pláži prešiel 22 tonový nakladač!

Jeho syn Nikolaj (40) študoval v Londýne, kde následne aj ako bankár pracoval. O Rovnejkovi toho nie je veľmi známe, aj v Rusku to bol „akýsi muž bez tváre“. V ochrane svojho súkromia zrejme používal skúsenosti nadobudnuté v KGB. So ženou Irinou žil v bohatej komunite pri diaľnici Rubljovo-Uspenskoje. Jeho úmrtie sa zaradilo na zoznam záhadných smrtí z okolia prezidenta Putina. Je zároveň už ôsmym ruským ropným a plynovým magnátom, ktorý zomrel za podivných okolností od začiatku roku 2022.