Egypt: Armáda poprela špekulácie o úmysle omilostiť Mubaraka

113

Zdôraznila tiež, že nezasahuje do súdnych záležitostí.
Mubarak (83) je vo väzbe v nemocnici v letovisku Šarm aš-Šajch po tom, ako mal podľa úradov problémy so srdcom. Jeho manželku Suzanne, ktorú po zatknutí tiež hospitalizovali s príznakmi infarktu, v utorok prepustili po zaplatení kaucie a odovzdaní majetku štátu.
Ochorenie oboch manželov, v dôsledku ktorého ich neumiestnili do väzby vo väznici ako iných popredných predstaviteľov dlhoročného Mubarakovho režimu i ich dvoch synov, podnietilo dohady o ich zvýhodňovaní armádou.
„Najvyššia rada ozbrojených síl uisťuje, že nie je absolútne nič pravdy na tom, čo zverejnili médiá o úmysle rady omilostiť bývalého prezidenta Husního Mubaraka a jeho príbuzných,“ uviedla rada vo vyhlásení na svojej stránke na sieti Facebook.
Dodala, že právne kroky proti „symbolom predošlého režimu“ sú vecou justície, pričom dohady okolo zasahovania armády do súdnych procesov majú za cieľ rozdeľovať krajinu.
Mubarak nebol len šéfom ozbrojených síl z pozície prezidenta, ale tiež vyznamenaným dôstojníkom, ktorý viedol vzdušné sily počas vojny s Izraelom v roku 1973. Niektorí analytici sa domnievajú, že armádna rada – vedená poľným maršalom Muhammadom Husajnom Tantáwím, ktorý bol za Mubaraka dve desaťročia ministrom obrany – sa zdráha ponížiť svojho bývalého lídra umiestnením za mreže, napísala agentúra Reuters.
Rada je však pod tlakom verejnosti, aby vyvodila zodpovednosť voči Mubarakovi a ďalším predstaviteľom jeho bývalej vlády. Mubaraka vyšetrujú pre obvinenia zo zneužívania moci, sprenevery a účasti na smrti protestujúcich pri zákrokoch bezpečnostných síl počas 18-dňového povstania, ktoré ho vo februári prinútilo rezignovať. Jeho manželku obviňujú z využívania vplyvu exprezidenta na nezákonné osobné obohacovanie. Obaja obvinenia popierajú.