EU kritizuje Rusko, nenecháme si vetovať vzťahy s postsovietskymi krajinami

303

Šéf únijnej exekutívy tak reagoval na to, že Ukrajina odmietla podpísať asociačnú dohodu, čo mala pôvodne urobiť v piatok na Vilniuskom summite. Únijné predstavitelia majú za to, že Ukrajina si podpis krátko pred summitom rozmyslela na nátlak Moskvy a sám Kyjev jej vplyv na svoje rozhodovanie nepopiera.

Nemôžeme pripustiť veto tretích krajín „voči našej vôli po zbližovaní s týmito štátmi, citovala Barrosa agentúra AFP. Šéf Európskej komisie dodal, že „obdobie obmedzenej suverenity v Európe je minulosťou“.

„Ruskému tlaku sa nepodvolíme,“ varoval Moskvu podľa agentúry DPA neobvykle jasnými slovami tiež prezident únie Herman Van Rompuy.

„Určite tam tlak bol,“ prihodil si tiež francúzsky prezident François Hollande a dodal domnienku, že Moskva na Kyjev tlačila „hlavne prostredníctvom plynu“.

Kremeľ Ukrajinu od podpisu asociačnej dohody podľa agentúry AP odrádzal ponukou pôžičiek a zliav a tiež hrozbou bolestných sankcií a obrovských účtov za plyn.

Hollande zdôraznil, že „partnerstvo ostáva otvorené, ale prvý ho musia chcieť Ukrajinci“. Francúzsky prezident tiež vylúčil, že by EÚ Ukrajine ponúkla viac peňazí ako kompenzáciu za straty, ktoré by Kyjev utrpel, ak by sa od neho Moskva odvrátila. „Nemôžeme – ako by sa to páčilo ukrajinskému prezidentovi – trvať na takejto rovnosti, najmä na trvanie na tom, aby sme Ukrajine zaplatili za to, že sa pripojí k asociačnej dohode,“ vyhlásil Hollande. „Nie, nebudeme platiť,“ zdôraznil.

Mnoho Ukrajincov je z rozhodnutia prezidenta Viktora Janukovyča nepodpísať dohodu o pridružení k EÚ rozčarovaných. Aj dnes vyšli do ulíc Kyjeva tisícky demonštrantov.