EÚ: Lídri sa dohodli na záchrane bánk aj smerovaní k hlbšej integrácii únie

362

Po celonočných rokovaniach, ktoré začali už vo štvrtok (28.6.) popoludní, sa na tom v Bruseli dnes nadránom dohodli lídri Európskej únie (EÚ).
Toto rozhodnutie, ktoré stály predseda Európskej rady (ER) Herman Van Rompuy označil za „prelomové“, súvisí predovšetkým s aktuálnymi problémami Španielska. Krajina žiada pomoc pre svoj bankový sektor v objeme do 100 miliárd eur. Medzitým sa jej však výrazne predražuje financovanie. Cieľom je stlačiť náklady financovania španielskeho dlhu z terajších neudržateľných úrovní.
Predstavitelia členských krajín EÚ sa na summite tiež dohodli, že krajiny, ktoré by si v budúcnosti chceli požičať zo záchranných mechanizmov a priebežne už pracujú na potrebných rozpočtových a ekonomických reformách, nebudú podliehať takému prísnemu dohľadu a podmienenosti pomoci ako doteraz. Tento výsledok presadzoval najmä taliansky premiér Mario Monti, ktorý však zdôraznil, že jeho krajina v súčasnosti neuvažuje požiadať o pomoc. Taliansko je po Španielsku považované za ďalšiu problémovú krajinu a jeho financovanie sa momentálne tiež výrazne predražuje.
Van Rompuy nadránom po skončení rokovaní oznámil, že lídri eurozóny sa zhodli aj na vytvorení spoločného bankového dohľadu a predstavitelia celej EÚ vo všeobecnosti súhlasili s dlhodobým plánom užšej fiškálnej a politickej integrácie únie. Ide o štyri „stavebné bloky“, ktoré predstavil predseda ER vo svojom strategickom dokumente tento týždeň. Detaily tohto procesu sa však nebudú riešiť skôr ako v októbri tohto roka.
Dokument, ktorý dovtedy pripraví, už bude podľa Rompuya „cestovnou mapou“ s konkrétnymi termínmi jednotlivých krokov smerujúcich k vytvoreniu „skutočnej“ hospodárskej a menovej únie. „Cieľom je spraviť z eura nezvratný projekt,“ avizoval predseda rady.