EÚ: Slovensko má minimálne šance na obsadenie postu vo Výkonnej rade ECB

464

O uprednostnení Belgičana Petra Praeta v neprospech kandidátky za Slovensko Eleny Kohútikovej na pondelkovom (14.2.) zasadnutí ministrov financií eurozóny hovoria politici, diplomati i médiá. 
Kohútikovú i Praeta nasadili vlády Slovenska a Belgicka na zaplnenie miesta po Rakúšanke Gertrude Tumpel-Gugerellovej, ktorej sa končí funkčné obdobie. Belgičan sa uchádza o post už tretíkrát a jeho šance sú podľa odborníkov i médií väčšie najmä pre jeho rozsiahlejšie skúsenosti s politikou centrálnych bánk. Obaja kandidáti absolvovali minulý týždeň vypočúvanie na pôde Európskeho parlamentu, ktorý však vo veci nebude nijako spolurozhodovať a prezentácia má len konzultačný charakter.
Jediný slovenský europoslanec, ktorý sa neverejného vypočúvania zúčastnil, Sergej Kozlík, si myslí, že tentoraz nad rozhodovaním na základe profesionálnych kvalít preváži politické rozhodnutie a akási „pomsta“ za slovenskú nevôľu poskytnúť svoj diel pôžičky Grécku ešte z leta minulého roka.
„Kandidáti boli vyvážení. Pani Kohútiková sa mi zdala vecnejšia, ale musela čeliť neustálemu tlaku, lebo asi 30 % otázok sa týkalo pozície Slovenska ku Grécku a eurovalu. V tých otázkach bolo cítiť nespokojnosť zo slovenského postoja. Dokonca portugalská poslankyňa sa pýtala priamo na výroky ministra financií Ivana Mikloša o tom, že Grécko a Portugalsko by nemali byť členmi eurozóny. Druhá vec je, že EP sám osebe nerozhoduje, vypočúva kandidátov a ohodnotil oboch ako vhodných, preto hovorím, že skôr to konečné rozhodnutie bude politické,“ opísal Kozlík atmosféru pred rokovaním Výboru.
V takejto dôležitej funkcii pôjde zrejme cez palubu aj v Európskej únii tak hlásaná rodová rovnosť, Tumpel-Gugerellová totiž bola jedinou ženou popri pätici mužov, zastúpenou vo Výkonnej rade ECB.
„Som presvedčený, že za iných okolností by to zohralo významnú úlohu, ale za týchto to nebude rozhodujúce. Každopádne, po jej vypočutí si myslím, že vláda postavila dobrého človeka a vybrala správne ženského kandidáta, ktorý má skúsenosti v centrálnej bankovej politike,“ podotkol poslanec.
„Víťazstvo“ Praeta berú ako hotovú vec belgické médiá. Denník De Standaard i ekonomický De Tijd sa vyjadrujú o Praetovi ako o „topfavoritovi“, agentúra Bloomberg s odvolaním sa na diplomatické zdroje je tiež presvedčená o belgickom triumfe.
Vybraný ekonóm sa posadí do Výkonnej rady počnúc 1. júnom 2011, okrem víťaza je súčasťou šestice prezident ECB Jean-Claude Trichet (Francúzsko), viceprezident ECB Vítor Constancio (Portugalsko), Lorenzo Bini Smaghi (Taliansko), José Manuel González-Páramo (Španielsko) na Jürgen Stark (Nemecko).
Výkonná rada ECB má na starosti výkon menovej politiky eurozóny v súlade s usmerneniami a rozhodnutiami Rady guvernérov – v rámci tejto činnosti. Okrem toho dáva aj potrebné pokyny národným centrálnym bankám eurozóny, riadi bežnú činnosť ECB, pripravuje zasadnutia Rady guvernérov.