FINANCIE: Ekonóm Stiglitz kritizuje snahy Fed pomôcť americkej ekonomike

463

Dodal, že ešte horšie je, že kvantitatívne uvoľnenie možno bude stáť daňových poplatníkov kopy peňazí a súčasne na dlhé roky zníži efektívnosť Fed.
Stiglitz sa odvoláva na Johna Maynarda Keynesa, ktorý svojho času argumentoval, že peňažná politika je počas veľkej krízy neefektívna. Centrálne banky lepšie rozumejú tomu, ako počas bubliny držať trhy v šachu. Medzi ich nástroje na to patrí obmedzovanie úverov alebo zvyšovanie úrokov. To im umožňuje, aby držali na uzde ekonomiku. Nevyznajú sa však dobre v tom, ako počas krízy podporovať investičnú činnosť. Preto dobrá peňažná politika smeruje k tomu, aby nedovolila vytváranie zhubných bublín.
Fed je však viac ako 20 rokov zajatcom trhových fundamentalistov a záujmov Wall Street. Ukázal sa ako neúspešný pri presadzovaní obmedzení a čo je horšie, dokonca sa stal zástavníkom takého postupu. A potom, ako v tomto procese zohral hlavnú úlohu, sa ide pokúsiť napraviť si povesť.
Stiglitz poukázal na to, že zníženie úrokových sadzieb od roku 2001 pôsobilo správne len zdanlivo. Namiesto toho, aby podporilo vecné investície do zariadení, viedlo v Spojených štátoch k prehriatu trhu s nehnuteľnosťami. Do tohto sektora sa sústredili kapacity, ktoré však vysoko prekračovali jeho reálnu potrebu. Dosiahnutie správneho pomeru medzi skutočnými potrebami sektora a kapacitami, ktoré potrebuje, bude trvať roky.
Ekonóm sa domnieva, že zníženie dlhodobých úrokov, ktoré by malo uviesť do chodu ekonomiku, prinesie takmer nulový výsledok.
Východisko z krízy vôbec nie je jasné. Jasné je iba to, že chyby Fed z predchádzajúcich rokov sa ukázali vo všetkých oblastiach ako veľmi drahé. A to platí aj o nových chybách, hoci sa Fed usiluje skryť, čo budú stáť.