FINANCIE: Euro oslabuje, investori neveria, že Gréci dodržia úsporný program

621

Kurz spoločnej európskej meny dnes totiž klesol aj napriek tomu, že Gréci schválili nový úsporný program, vďaka čomu dostanú od členov eurozóny a Medzinárodného menového fondu (MMF) úvery, ktoré ich majú zachrániť pred bankrotom.
      Trhy však majú pochybnosti o tom, či grécka vláda dokáže z dlhodobého hľadiska realizovať úsporný program. Okrem toho majú obavy, že aj ďalšie zadlžené krajiny eurozóny, napríklad Španielsko a Portugalsko, sa môžu ocitnúť v rovnakej situácii ako Grécko. Investori tak pred eurom dávajú prednosť iným menám, ktoré im pripadajú bezpečnejšie. Spoločná európska mena sa dnes o 10.27 h SELČ predávala po 1,3225 USD, čo je o 0,5 % menej ako v piatok (30. 4.) na konci obchodovania.
      Podľa ekonómov ak záchranný balík pre Grécko nepresvedčí skeptických investorov, môže sa stať, že celková výška finančnej injekcie na záchranu jednotlivých štátov eurozóny dosiahne 500 miliárd eur. Hlavným dôvodom oslabovania spoločnej európskej meny je politická neistota a pochybnosti, že Gréci budú schopní dodržať sľúbené škrty vo výdavkoch a zvýšenie daní, ktoré by mali pomôcť ušetriť 30 miliárd eur za tri roky.