FINANCIE: Šéf Deutsche Bank J. Ackermann odmieta reformu MMF

750

Šéf najväčšieho nemeckého komerčného ústavu povedal: „Podľa môjho názoru je menový systém, ktorý máme, vlastne dobrý“.
V rozhovore pre nemecký denník Financial Times Deutschland, ktorý poskytol v Soule pred summitom G20, pokračoval: „Neverím tomu, že by sme sa mali vrátiť k zlatému štandardu; a ani tomu, že by pevné výmenné kurzy priniesli stabilný systém“.
Európski politici začali v poslednom čase hovoriť o podhodnotení dolára voči euru. Uvoľňovanie americkej peňažnej politiky centrálnou bankou, Fedom, označujú za pokus umelo oslabiť americkú menu. „Usudzujem,“ pokračoval Ackermann, ktorý je v Nemecku najvplyvnejším Švajčiarom, „že trh vlastne reaguje na základné (ekonomické) údaje celkom dobre“. Euro sa stalo silnejším, potom v dôsledku dlhovej krízy v eurozóne zoslablo a teraz sa „nachádza kdesi uprostred“.
Ackermann má pochopenie aj pre menovú politiku Pekingu. „Číne treba rozumieť. Nachádza sa v prechodnej fáze k ešte trhovejšej ekonomike. Vyžaduje si viac času a treba prejaviť viac trpezlivosti. Číňania si však nedajú nanútiť korektúru výmenného kurzu. Tu treba mať na to aj politickú intuíciu“.
Ackermann sa však vyslovil za opatrenia na zníženie nerovnováh vo svetovej ekonomike. Nabáda, aby sa znižovali postupne. Nerovnováhy viedli ku kríze a mohli by viesť k novým veľkým problémom. Súčasne však kritizoval spor o nerovnováhy a menovú politiku na G20. „V princípe tvrdím, že takéto témy nepatria na verejnosť, lebo zneisťujú trhy“, poznamenal bankár.
Aj na svetovom ekonomickom summite v lete kritické vyjadrenia viacerých šéfov štátov a vlád o budúcej medzinárodnej úlohe dolára viedli k špekuláciám o jeho nahradení. Iní ešte pred stretnutím hovorili aj o dlhodobej perspektíve zmeny svetového menového systému. Čína zopakovala svoj zámer odstrániť dolár z trónu univerzálnej svetovej meny. Spojené štáty však trvajú na vedúcej pozícii dolára pevne.
Francúzsky prezident Sarkozy tvrdí, že menový systém, ktorý sa zaviedol po druhej svetovej vojne, sa už prežil. Vyše 60 rokov po vojne by sa mohla položiť otázka: „Nemal by sa svet, ktorý sa stal multipolárnym, odzrkadľovať aj v multipolárnom menovom systéme“? Samozrejme, Sarkozy hovoril o dlhodobom projekte.
Kancelárka Merkelová pochybuje o realizovateľnosti čínskych predstáv o nahradení dolára umelou účtovnou jednotkou. Je si istá, že tento návrh „v nasledujúcom období nie je prakticky realizovateľný“. Avšak dolárový priestor by mohol byť doplnený inými menovými priestormi.
Informoval o tom nemecký denník Financial Times Deutschland.