FINANCIE: Spotrebiteľské úvery v Česku patria k najdrahším v Európe

957

Rozdiel medzi Českom a zvyškom Európy je stále markantnejší. Napríklad krátkodobý spotrebiteľský úver pre domácnosti podľa údajov Európskej centrálnej banky (ECB) zlacnel v marci v Európe medziročne o 1,13 % na 6,34 % ročne. Naopak, v Českej republike podobný typ úveru medziročne vzrástol zo 14,42 na 15,29 %.
      Aj na Slovensku sadzby klasických spotrebiteľských úverov skôr klesajú. Napríklad priemerná slovenská RPSN klesla v marci medziročne z 15,34 na 15,17 %.
      Opačný trend české banky vysvetľujú tým, že pociťujú vyššie riziko, že im ľudia úvery nebudú splácať. „Ak očakávate v ekonomike ďalší rast nezamestnanosti a z tohto dôvodu aj vyšší počet nesplácaných úverov, je pravdepodobné, že takéto úvery sa budú skôr zdražovať než naopak,“ povedala Markéta Dvořáčková z GE Money Bank.
      Podľa Mareka Hatlapatku zo spoločnosti Cyrrus sú však dôvody komplexnejšie. „Riziková prémia je u nás o dosť vyššia, než je bežný priemer eurozóny. Bolo to tak aj pred krízou,“ povedal. Dôvodom vyšších sadzieb podľa neho môže byť aj to, že sa „banky teraz snažia predať za každú cenu“. Bombardujú klientov ponukami spotrebiteľských úverov a kreditných kariet, buď prostredníctvom zákazníckych liniek, pri vstupe do aplikácie internetového bankovníctva, na výpisoch z účtov, alebo pri návšteve pobočky.
      Banky majú na výber. Buď budú úvery ponúkať len kvalitným dlžníkom, pri ktorých majú istotu splácania a potom môžu ponechať nízku sadzbu. To však nesie so sebou riziko, že stratia podiel na trhu. Alebo úroky zvýšia a tak budú kryť straty z nesplácaných úverov.
      Banky však podiel na trhu stratiť nechcú, a tak klientom úvery intenzívne ponúkajú. Pritom zástupy neplatičov zaťažujú banky stále viac. Takzvané ohrozené pôžičky, teda úvery, ktoré firmy a ľudia nesplácajú dlhšie ako 90 dní, už bankám vzrástli na 107 miliárd Kč (4,19 miliardy eur). Podiel nesplácaných úverov z celkového objemu pôžičiek preto vzrástol na 4,4 %, zatiaľ čo pred rokom bol asi o 1,5 % nižší.
      Práve úvery pre domácnosti sú najrizikovejšie. Koncom marca bežní obyvatelia nesplácali úvery za 43 miliárd Kč, čo znamená medziročné zvýšenie o 52 %. Do týchto čísiel sa premieta najmä vysoká nezamestnanosť.