Francúzi začali búrať Džunglu v Calais

1115

   Buldozéry sa musia vyhýbať improvizovaným školám a svatostánkom. Obyvatelia tábora na protest zapálili niekoľko chatrč, polícia proti nim zasiahla slzným plynom.

    Lokálny server Nord Littoral píše, že najatí robotníci v pondelok demolujú zhruba dvadsať provizórnych prístreškov na ploche 100 x 100 metrov. Podľa aktivistov z hnutia Good Chance Calais, ktorí v „džungli“ prevádzkujú divadlo pre migrantov, polícia obyvateľov vykázala z ich domovov, blokujú prístupové cesty a medzi chatrče nevpúšťa ani dobrovoľníkov z humanitárnych organizácií.

    Na bývalú skládku neďaleko calaiského prístavu sa zisli desiatky dodávok s príslušníkmi poriadkovej polície. Pripravené mali aj vodné delá. Podľa fotografa agentúry Reuters sa asi 200 migrantov a aktivistov pokynom polície vzoprelo a hádzalo po nich kamene. Polícia ich rozohnala slzným plynom. V južnej časti tábora vzplanuli tri provizórne príbytky migrantov.

    Samotní robotníci sa možným konfliktom vyhýbali. Podľa spravodajského serveru The Local búrajú len na prvý pohľad opustené chatrče, doteraz obývaným príbytkom sa vyhýbajú.

    Buldozéry obchádzajú aj provizórne kostoly, mešity alebo školy, ktoré si migranti v Calais postavili buď svojpomocne, alebo za podpory humanitárnych organizácií. Ich zachovanie úradom minulý štvrtok nariadil súd.