Gang, ktorý vykradol stovky kamiónov v Európe, polícia zlikvidovala

1244

V niekoľkých európskych štátoch vyvádzal poľský gang, ktorý sa zameriaval na krádeže tovaru z odstavených kamiónov. V piatok sa podarilo páchateľov zadržať a na ich zatknutí na rôznych miestach v Poľsku sa podieľali poľskí policajti spoločne so zahraničnými kolegami, ktorých bolo celkovo okolo dvesto. Celkovo dopadli desať členov zločineckej skupiny, ktorá kradla v Česku, Rakúsku, Nemecku, Taliansku a na Slovensku.

Podľa policajného hovorcu poškodila skupina len v Českej republike niekoľko stoviek kamiónov a v desiatkach prípadov naložené tovaru odcudzila. „Skupina približne piatich až šiestich osôb si v niektorých prípadoch pravdepodobne tieto vozidlá vopred vytipovala a potom len počkala, až sa vodič uloží k spánku. Spravidla okolo deviatej hodiny večer potom v luxusných autách jazdili kontrolovať odpočívadlá, kde na zaparkovaných kamiónov narezaním plachiet zisťovali, čo vozidlá prevážajú,“ uviedla hovorkyňa. Najčastejšie podľa nej skupina pôsobila na odpočívadlách diaľnic D1 a D5.

Skupina sa podľa hovorkyne zaujímala najmä o elektroniku alebo značkové oblečenie, jej záujmu však neunikli ani motorovej píly, pneumatiky či lego. „A práve táto stavebnica mohla byť skupinou odcudzená z vozidiel, ktoré boli zaparkované na parkovisku benzínovej čerpacej stanice na diaľnici D11. Zlodeji tu v jednom prípade odcudzili minimálne trinásť paliet lega v predbežnej hodnote 60 tisíc eur, v druhom potom minimálne deväť paliet,“ doplnila hovorkyňa.

Zlodeji ukradli za 90 sekúnd luxusné BMW za 140 tisíc! Ako to urobili?

Akciu zahájili policajti začiatkom tohto roka, vzostup podobnej trestnej činnosti je však zjavný už od roku 2016. Českí policajti nadviazali spoluprácu so zahraničnými kolegami, ktorí riešili podobné prípady, v máji minulého roka.

Zlodeji luxusných vozidiel podporovali sirotince

Poľskí policajti zadržali desať ľudí, niektorých z nich priamo v hale, ktorú používali pre uskladnenie odcudzených vecí. Všetci boli obvinení z účasti v organizovanej zločineckej skupine, z účasti na krádeži tovaru na území Rakúska a Poľska, a tiež pomôcť pri ukrývanie a predaji tohto tovaru. Súd ich vzal do väzby. „V priebehu ďalšieho vyšetrovania bude podozrivým doplnené obvinenie z účasti na trestnej činnosti páchanej na území SR a ČR,“ uviedla hovorkyňa. Pri akcii bolo zaistené niekoľko luxusných áut a tovar v hodnote cez 150 tisíc eur

.