Palestínski radikáli z hnutia Hamas, ktorí 7. októbra zaútočili na juh Izraela, použili na prekonanie hranice paraglidingové vybavenie českej firmy Nirvana Systems. Uviedol to vo štvrtok server Zoznam Správy, ktorý o tom informovala americká organizácia Zjednotenie proti jadrovému Iránu (UANI). Podľa nej je motorový paragliding přerovskej firmy vidieť na záberoch, ktoré odvysielali zahraničné médiá.

Majiteľ firmy netuší, ako sa stroje mohli k teroristom do Pásma Gazy dostať „Netuším. Predali sme celkom 3500 paramotorov po svete a vyše 5000 padákov. Asi chápete, že nepoznám všetkých svojich zákazníkov, dealera máme mimochodom aj v Izraeli, aj v Amerike, Nemecku a celkom 42 krajinách. (…) Normálne si naše výrobky mohli kdekoľvek po svete kúpiť,“ povedal serveru majiteľ firmy Pavel Březina.

Podľa webu firma mala v minulosti partnerskú spoločnosť v Iráne, ktorý má dobré vzťahy s Hamasom. S leteckou školou v Teheráne, ktorá figuruje na stránkach přerovskej firmy ako jeden z distribútorov, už podľa Březiny spoločnosť nespolupracuje. „Ten človek žije už posledných päť rokov v Amerike v Los Angeles. Či je teda uvedený na našich stránkach, tak iba z historického hľadiska,“ uviedol Březina a doplnil, že na Blízkom východe v posledných rokoch žiadne veľké zákazky firma nemala.

V Iráne už prepustili aj posledných dvoch slovenských paraglajdistov

Zoznam Správy s odkazom na informácie serveru gratf.org (Globálny boj proti terorizmu) uviedol, že sa členovia Hamasu cvičili v ovládaní motorových paraglids v Malajzii, kde Nirvane Systems zastupuje spoločnosť Air Ventures v Kuala Lumpure. Malajzijský režim ale Hamas na svojom teroristickom zozname nevedie a je to pre neho legitímny subjekt, doplnil web.

Hamas útočil na izraelských vojakov, po odvete v Gaze uzavrel prímerie

Ozbrojenci Hamásu pred mesiacom v južnom Izraeli pozabíjali na 1400 ľudí, prevažne civilistov, a vyše 240 ľudí odvliekli do Gazy ako rukojemníkov. Izrael sa v reakcii na tento útok zaviazal, že hnutie Hamas, ktoré ovláda Pásmo Gazy od roku 2007, úplne zničí. Podľa palestínskych úradov, ktoré v Gaze kontroluje Hamas, si odvetné izraelské údery za posledný mesiac vyžiadali 10 569 obetí, z ktorých zhruba 40 percent sú deti. Obete sú aj na strane Izraela.

Egypt označil Hamas za teroristickú organizáciu