Hasiči s pomocou vyslobodzovacieho tanku a žeriava odstránili zo svahu Ještědu kabínu lanovky, ktorá sa zrútila v nedeľu. Na mieste zasahovalo dvanásť hasičov z Liberca, Prahy a Nymburka. Vrak museli tankom vytiahnuť zhruba 250 metrov svahom nahor k ceste. 

„Momentálne prebieha inštalácia pomocného lana, ktorým sa pritiahne hlavné vlečné lano,“ opísal ráno veliteľ zásahu Pavel Šafář. Kabínu potom presúvali hasiči až k zvodidlám pri ceste, potom bola pomocou žeriava naložená na podvalník nákladného auta.

Počas akcie museli hasiči niekoľkokrát zísť a opäť vystúpiť prudký svah. Kabína sa nakladala v stave, v akom momentálne je. Vrak zostane na hasičskej stanici na hlavnej stanici v Liberci, potom si ho prevezmú České dráhy, keby ho ešte potrebovali skúmať vyšetrovatelia nešťastia.

K nehode, pri ktorej zahynul v jednej z kabín lanovky 36-ročný sprievodca, došlo poslednú októbrovú nedeľu pred druhou hodinou popoludní, deň pred plánovanou odstávkou lanovky.

Kabína mieriaca dole sa zrútila z výšky tridsiatich metrov. Podľa expertov došlo nielen k prasknutiu ťažného lana, ale na vine musela byť aj ďalšia závada.

Desivé svedectvo z lanovky smrti! Žena si nakrútila svoju jazdu tesne pred smrtiacim pádom

V kabíne idúcej hore v tej chvíli cestovalo štrnásť ľudí. Po nehode začala kabína prudko schádzať dole a personálu sa jej podarilo zastaviť len niekoľko desiatok metrov pred dolnou stanicou lanovky.

 Kabíny sa  ťukli 

Redaktorom iDNES sa podarilo získať výpoveď jedného z cestujúcich.

„Sprievodca zachránil ľuďom v lanovke život, pretože duchaprítomne zatiahol za brzdu a lanovku zabrzdil. V okamihu, keď lano prasklo, sa naša kabína ťukla s kabínou idúcou dole. Tá sa potom rozhúpala a zrejme sa vyvliekla z kladky,“ popísal cestujúci, ktorý chce zostať v anonymite.

V lanovke pod Mont Blank uviazlo 250 ľudí, zachraňovali ích vrtuľníky

Vyšetrovanie nehody bude trvať niekoľko mesiacov. Okrem Železničnej inšpekcie ju šetrí aj polícia pre podozrenie z trestného činu všeobecného ohrozenia z nedbanlivosti.