Himmler zachraňoval tisíce Židov, aby zachránil sám seba

1957

Je to trochu bizarný príbeh. Veliteľ SS a najväčší organizátor likvidácií Židov za druhej svetovej vojny ich tiež niekoľko tisíc zachránil. Aj keď predovšetkým sa snažil zachrániť seba, čo sa mu našťastie nepodarilo.

Na konci roka 1944 Hitler požadoval likvidáciu všetkých Židov v koncentračných táboroch. Hrozilo veľké nebezpečenstvo, že postupujúce vojská objavia koncentračné tábory a bolo nutné zbaviť sa všetkých svedkov. Heinrich Himmler, veliteľ SS, mal túto úlohu vykonať. Ale Himmlerovi sa do toho už moc nechcelo. Vedel, že vojna je prehraná, a hodlal životy Židov ušetriť, avšak výmenou za svoj.

Himmlera k podobným úvahám presvedčil jeho dávny priateľ, bývalý švajčiarsky prezident Jean-Marie Musy. Stretol sa s ním niekoľkokrát a vždy mu tvrdil, že vojna je síce prehraná, ale Himmler sa môže zachrániť. Musí ale zrušiť Hitlerove rozkazy na likvidáciu Židov a snažiť sa ich čo najviac zachrániť. Spojenci by potom mohli ušetriť jeho život. Himmler už sa v kútiku duše videl ako oslavovaný záchranca Židov.

Napísal dokonca tajný list Američanom, v ktorom tvrdil, že je pripravený k spolupráci a môže odoslať mnoho Židov do bezpečia práve cez Švajčiarsko. Zároveň nariadil ukončiť plynovanie Židov v Osvienčime a 51 menších táboroch. Dokonca nechal vypraviť vlak s 1200 Židmi z Terezína. Zastavil likvidáciu budapeštianskeho geta. Nakoniec napísal 25. decembra 1944 generálny rozkaz k ukončeniu všetkému zabíjaniu Židov v koncentračných táboroch. Keď sa príkaz dostal k Adolfovi Eichmanovi, odmietal mu uveriť a nehodlal ho splniť.

Hitler dlho nič netušil o tom, čo za jeho chrbtom Himmler podniká. Plnú pravdu zistil až v apríli 1945. Šialene zúril a nariadil Himmlera zbaviť všetkých funkcií a popraviť. Lenže to už bol Himmler na úteku ku Spojencom. Bol zatknutý 21. mája britskými jednotkami. Veľmi rýchlo zistil, že jeho akcie na záchranu Židov ani akékoľvek dohody nikoho ani v najmenšom nezaujímajú. Bolo mu jasné, že ho čaká smrť, a tak o dva dni neskôr rozhrýzol ampulku s jedom a zabil sa sám.

Je otázne, koľko životov Himmlerovo nariadenia vlastne zachránilo. Hitler jeho rozkazy na zastavenie zabíjania Židov zrušil, napriek tomu sa počet životov, ktoré sa ušetrili, odhaduje na desiatky tisíc. Je to však úplne špekulatívne otázka. Himmler bol celú vojnu hlavným strojcom masovej likvidácie Židov. Že sa na konci vojny snažil vymeniť svoj život za životy väznených Židov, jeho zločiny nijako neznižuje.