HOSPODÁRSTVO: Vývoz zo SR vlani vzrástol o 19,7 %, dovoz stúpol o 20,5 %

587

Slovenská ekonomika ťažila najmä zo zvýšenia zahraničného dopytu v krajinách, ktoré sú hlavnými obchodnými partnermi SR, teda krajiny EÚ.
„V roku 2010 vývoz tovarov a služieb vzrástol v bežných cenách medziročne o 19,7 %, dovoz tovarov a služieb vzrástol o 20,5 %. Obchodná bilancia obchodu s tovarom a službami sa však zhoršila o 306 miliónov. Tento medziročný pokles súvisel s negatívnym vplyvom rastu dovoznej náročnosti a rastúcimi cenami surovín na svetových trhoch. K zhoršeniu bilancie najviac prispel rast dovozu nerastných palív a minerálnych olejov,“ vyplýva z materiálu Informácia o vývoji zahraničného obchodu SR v roku 2010, ktorý predložilo na stredajšie (15. 6.) rokovanie vlády Ministerstvo hospodárstva (MH) SR.
Podiel zahraničného obchodného obratu na HDP dosiahol podľa rezortu hospodárstva v roku 2010 hodnotu 162,3 %, čo potvrdzuje vysokú úroveň vonkajšej otvorenosti slovenskej ekonomiky.
Najvýznamnejšie krajiny z hľadiska nášho vývozu sa oproti roku 2009 nezmenili. Podiel vývozu týchto 10 krajín na celkovom vývoze SR sa znížil oproti roku 2009 zo 74,6 % na 74 %. Najvýznamnejšími obchodnými partnermi SR z hľadiska vývozu ostali Nemecko, ČR, Poľsko, Francúzsko a Maďarsko. Na prvých miestach z hľadiska objemu dovozu ostali Nemecko, ČR, Rusko, Kórea a Čína.
Z hľadiska komoditnej štruktúry v roku 2010 v dôsledku oživenia svetovej ekonomiky vzrástol celkový vývoz SR najmä vďaka vývozu vozidiel, elektrických strojov a prístrojov, železa a ocele a strojov. Dovozná náročnosť slovenskej ekonomiky sa najviac prejavila nárastom dovozu elektrických strojov a prístrojov, nerastných palív, vozidiel, strojov a železa a ocele.
„V roku 2011 by sa mal zahraničný obchod SR vyvíjať pozitívne v súvislosti s predpokladaným rastom ekonomiky EÚ. Rast vývozu tovarov a služieb by mal byť vyšší ako rast ich dovozu. Teritoriálna a komoditná štruktúra zahraničného obchodu SR by nemala zaznamenať výraznejšie zmeny,“ predpokladá v materiáli rezort hospodárstva.