Indonézia: Sopečný popol z vulkánu Merapi ohrozuje slávne starobylé chrámy

434

Oznámili to dnes predstavitelia.
Chrám Borobudur je najväčšou budhistickou stavbou na svete a nachádza sa na indonézskom ostrove Jáva.
Časti slávneho chrámového komplexu pre verejnosť už zatvorili, takže zamestnanci môžu odstrániť pokrývku bieleho popola zo sopky, ktorá začala vybuchovať v utorok 26. októbra.
Odborníci na historické pamiatky sa obávajú, že kyselinová sadza urýchli rozpad kameňov, uviedol šéf úradu starostlivosti o chrám Marsis Sutopo.
Návštevníci môžu stále vstúpiť na vonkajšie nádvorie pred chrámami, ale najmenej do budúceho týždňa nemajú povolené vojsť dovnútra cez bránu. Vystúpenie s tradičným tancom Mahakarja Borobudur sa uskutoční v sobotu podľa plánu.
Chrámy Borobudur prilákajú ročne milióny návštevníkov. Postavil ich v 9. storočí jávsky vládca. Pripomínajú bohatú hinduistickú a budhistickú minulosť krajiny, ktorá je dnes najľudnatejším moslimským štátom.
Chrámový komplex bol stáročia opustený – dôvod zostáva záhadou. Ležal ukrytý pod vrstvami sopečného popola a porastu džungle, až ho nakoniec v roku 1814 objavil sir Thomas Stamford Raffles počas anglickej okupácie ostrova Jáva. Ten je dnes populačným centrom súčasnej Indonézie.
Organizácia Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO) v 70. rokoch dohliadala a financovala obrovskú obnovu tejto pamiatky.