Indovia zrejme dostanú novú Bombaj, tá stará sa dusí preľudnením

628

V Bombaji v súčasnosti žije viac ako 20 miliónov ľudí. Preľudnenia je tu viditeľné na každom kroku. Najviac však trpí doprava. Nie je preto výnimkou, že cesta z mestského centra na bombajske letisko mnohokrát trvá aj cez dve hodiny. Tlak prisťahovalcov úrady už v minulosti donútili na predmestí postaviť úplne nové mesto. V roku 2011 tu žilo asi 1,1 milióna obyvateľov a teraz kapacitne prestáva zvládať nápor nových rezidentov. 

Minister zväzového štátu Maháraštra, pod ktorý Bombaj spadá, preto zavelil k výstavbe ďalšieho mesta. To by malo vzniknúť asi 80 kilometrov vzdialenej rybárskej osade Urán. Tu je už teraz v pláne výstavba nových bytových domov a úrady pripravujú aj veľké investície do dopravnej infraštruktúry, píše server telegraph.co.uk. 

Ak dá vláda Novéj Bombaji zelenú, čaká Urán transformácia do veľkomesta, kde by podľa plánov malo žiť okolo päť miliónov ľudí. Ubytovanie tu má byť podľa plánov výrazne lacnejšie ako v Bombaji. Tým sem chce vedenie štátu nalákať rezidentov z neďalekého materského mesta.

Preľudnenia ako problém číslo jedna 
Indická vláda sa v posledných rokoch musela čoraz viac potýkať s vysokým rastom populácie, ktorý najviac odnášajú veľké mestá, ako je Bombaj. Už v roku 2026 by sa mala India podľa predpovedí štatistikov stať najľudnatejšou krajinou sveta. V roku 2050 by potom mala mať okolo 1,6 miliardy obyvateľov, čo predstavuje 25% nárast oproti súčasným 1,2 miliardám. 

S preľudnením ide ruka v ruke nedostatok pracovných miest, pitnej vody, zdravotníckych služieb, potravy a práce. Situáciu neznižuje ani cestovanie za prácou, kedy sa ľudia z chudobnejších oblastí sťahujú do veľkých miest a za minimálnu mzdu tu berú prácu miestnym.