Počas prírodných katastrof je nevyhnutné komunikovať s blízkymi a získavať informácie, ako sú na tom ostatní. Lenže komunikačná infraštruktúra je často jedna z prvých vecí, ktoré vietor, dažde a záplavy odrovnajú, najmä vo vidieckych oblastiach. Avšak balóny s internetom tento problém odstraňujú.

Obyvatelia Peru počas posledných dvoch mesiacov trápili extrémne dažde a silné povodne. Vďaka projektu Loon od spoločnosti Alphabet sa však dostali na internet.

Balóny z projektu Loon sa vznášajú 20 km nad zemou v stratosfére bez ohľadu na to, čo sa deje nižšie. Nad Latinskou Amerikou si lietajú už niekoľko mesiacov a konektivita je testovaná v spolupráci s telekomunikačným partnerom Telefonica v Peru.Práve Telefonica „dodávala“ vysokorýchlostný internet do balónov, tie ho potom púšťali späť dole ľuďom. Vďaka tomu bolo na ploche 40 000 štvorcových km (asi veľkosť Švajčiarska) odoslaných cez 160 GB dát (to zodpovedá zhruba 30 miliónom WhatsApp správam alebo 2 miliónom e-mailom).

Je to neuveriteľné, ale približne 57% svetovej populácie (4,2 miliardy ľudí) stále žije bez prístupu k internetu. Práve im mal projekt Loon pripojenie zabezpečiť. Podobné snahy mal aj Facebook s projektom Aquila, ktorý využíva k prenosu internetu Drony, a tiež aj Google – ten ale oznámil koniec projektu Titan zameriavajúc sa práve na Drony nosiace internet.