Írska záškolačka zmeškala 381 dní výučby, rodičom za to hrozí väzenie

847

     Dublinský okresný súd poskytol rodičom štrnásťročného dievčaťa čas do 11. marca. Môžu tak dokázať, že dcéra chodí pravidelne do školy. Celá záležitosť je podľa sudcu otrasná.

     Vysvetlil som vám, čo vás čaká, ak nezačnete spolupracovať, varoval rodičia sudca John O’Neill. Hrozí im pokuta 1 000 eur a trest odňatia slobody na jeden mesiac.

     Súd tak pristúpil na žiadosť dieťaťa a Združenie pre rodinu a dieťa (CFA), ktorí žiadali odročenie prípadu. Dievča, ktorú súd poslal späť do školských lavíc, musí po dlhej absencii zložiť porovnávacie skúšky. Dohnať však bude musieť celých 381 dní výučby, na ktorých chýbala, uviedol írsky denník The Irish Times.

     Výchovná poradkyňa Jennifer Redmondová počula za tie roky od matky absentérky veľa výhovoriek. Matka uviedla, že sa dievča presťahovalo do Británie a žije s príbuznými tam, ale tiež, že je cestovateľka a nebude chodiť do školy ani v Anglicku ani doma. Dievča začala chodiť za školu od prechodu na druhý stupeň základnej školy.

     Rodičia sa na súde priznali, že porušili zákon o vzdelávaní. Škola im totiž už v minulosti zaslala oficiálne varovanie, aby zaistili, že ich dcéra bude dodržiavať dochádzku. Matka a otec ho však ignorovali.