Japonsko: Bilancia obetí zemetrasenia a cunami prekročila 9000 mŕtvych

389

– počet obetí zemetrasenia a cunami prekročil 9000
– pokračujú práce na ochladzovaní reaktorových blokov, z ktorých stúpal dym a para
– japonská vláda nerozšíri 20-kilometrovú evakuačnú zónu

  Vyše 12.600 ľudí je stále nezvestných, vyplýva z dnešnej bilancie japonskej polície. Policajní predstavitelia v jednotlivých prefektúrach sa domnievajú, že celkový počet mŕtvych presiahne 18.000.
Polícia stále dostáva správy o nezvestných. V niektorých prípadoch ich nemá kto nahlásiť, pretože pri vlnách cunami vyvolaných zemetrasením 11. marca zahynuli celé rodiny. Niektorí ľudia v pobrežných oblastiach mohli zmiznúť bez stopy po tom, ako ich príval vody strhol do mora, konštatovala japonská televízia NHK.
Pátracie operácie sťažujú trosky a zničené cesty. Japonskí vojaci a policajti musia odstraňovať trosky ručne na miestach, kde sa nedostanú s ťažkou technikou.

X X X

Tokio – Prevádzkovateľ poškodenej jadrovej elektrárne Fukušima-I pokračoval dnes v prácach na obnovení dodávok elektriny do reaktorových blokov, ktoré zastavili v pondelok po tom, ako z jednej budovy začal stúpať sivý dym. Oznámila to japonská vláda.
Vozidlá japonskej armády a hasičského zboru pokračovali tiež v ostrekovaní reaktorových blokov č. 3 a 4 vodou s cieľom ochladiť prehriate reaktory a nádrže s použitým palivom. Pripoja sa k ním dnes vozidlá schopné striekať dovnútra 150 ton vody za hodinu z výšky 50 metrov.
Práce zastavili v pondelok, pokým z reaktorového bloku č. 3 stúpal sivý dym, ktorý sa neskôr zastavil. Z budovy však naďalej videli stúpať „biely hmlistý dym“, informovala tlačová agentúra Kjódo. Podľa ministra obrany Tošimiho Kitazawu išlo pravdepodobne o dym z horiacich trosiek alebo oleja.
Dym stúpal aj z bloku č. 2. Japonský úrad pre jadrovú bezpečnosť však dnes uviedol, že ide pravdepodobne o paru z nádrže s použitým palivom.
Situácia v elektrárni je však naďalej „ťažká“, uviedol japonský minister hospodárstva Banri Kaieda. Premiér Naoto Kan novinárom povedal, že úsilie zvládnuť nukleárnu krízu „pomaly postupujú“.
V oblasti ohrozenej elektrárne predpovedajú meteorológovia v najbližších 24 hodinách dažďové alebo snehové zrážky, zatiaľ čo slabší vietor by mal unikajúcu radiáciu odviať severozápadne nad časti regiónu postihnutého zemetrasením. Ušetrí tak metropolitnú oblasť Tokia, ležiacu 240 kilometrov južne od elektrárne.

X X X

Tokio – Japonská vláda dnes uviedla, že nie je potrebné rozšíriť 20-kilometrovú evakuačnú zónu okolo poškodenej jadrovej elektrárne, aj keď mimo nej zaznamenávajú zvýšenú radiáciu.
Zo zóny evakuovali vyše 170.000 ľudí po tom, ako zemetrasenie a cunami poškodili reaktorové bloky elektrárne Fukušima-I, z ktorých uniká radiácia. Posledné merania v oblasti desať kilometrov od evakuačnej zóny ukázali žiarenie na úrovni 110 mikrosievertov za hodinu, čo je menej než radiácia, ktorá by ohrozovala zdravie, no oveľa viac než úroveň prirodzeného radiačného pozadia.
Vláda odporúča ľuďom v oblasti desať kilometrov od evakuačnej zóny, aby nevychádzali von, no radiácia v atmosfére pre nich nie je jediným problémom. Rádioaktívnu kontamináciu totiž objavili v niektorých potravinách a v pitnej vode.