Kalifornská väzenská komisia v stredu navrhla podmienečné prepustenie Leslie Van Houtenovej, najmladšej členky skupiny okolo masového vraha Charlesa Mansona, ktorá si odpykáva doživotný trest za brutálne vraždy z roku 1969.

Manson v roku 1967 založil na sklonku éry hippies komunitu, ktorá sa do dejín zapísala ako Mansonova rodina. So svojimi obdivovateľmi sa v San Franciscu venoval neviazanému sexu a drogovým orgiám. V auguste 1969 nariadil svojim stúpencom, aby náhodne zabíjali obyvateľov belošskej luxusnej štvrti v Los Angeles.

Žena z minulosti: Krvavá Mansonova nevesta prosí o zmilovanie

Päť ľudí usmrtili v dome hudobného producenta Terryho Melcher, dvoch potom v dome podnikateľa Lena LaBianky. Van Houtenová mala 19 rokov, keď pomáhala pri ich vražde.

Dnes Šesťdesiatdeväťročná Van Houtenová bola odsúdená v roku 1971 spolu s ďalšími členmi Mansonovej skupiny na trest smrti. Hrdelný trest bol ale v Kalifornii v roku 1972 zrušený, a tak si odpykáva doživotie. Vo väzení vyštudovala vysokú školu a posudok komisie ju chvália za vzorné správanie.

Brutálne vraždy hollywoodskych hviezd /1/

O prepustení na podmienku rozhodne kalifornský guvernér Gavin Newsom, ktorého predchodca Jerry Brown podobný návrh väzenskej komisia v minulých rokoch dvakrát zamietol. Nikto s odsúdených za podiel na vraždení podmienečne prepustený zatiaľ nebol.
Manson zomrel predvlani v cele vo veku 83 rokov.