Kenská polícia zabavila vo štvrtok v Mombase rekordné množstvo slonoviny.

245

Počas razie v sklade s 228 sloními klami s hmotnosťou viac ako dve tony polícia vraj zadržala dvoch podozrivých.“V tomto roku je to prvá takýto veľký úlovok v Mombase,“ uviedol hovorca KWS Paul Muya. Pôvod Slonoviny úrady zatiaľ preverujú. Je totiž vraj možné, že pochádza z iných častí Afriky. 
Prístavné mesto Mombasu využívajú pytliaci z celého kontinentu ako prepravný uzol pre vývoz slonoviny na ázijské trhy.
Dopyt po bielom zlate v poslednej dobe narastá hlavne v Číne a štátoch juhovýchodnej Ázie, kde je prášok zo sloních klov súčasťou tradičnej medicíny.
Tento rok v apríli kenská vláda odvolala päť úradníkov KWS a zároveň oznámila, že kvôli rastúcemu počtu ulovených slonov a nosorožcov preverí jej fungovanie. Existovalo totiž podozrenie, že sa pracovníci úradu na pytliactve nepriamo podieľali.

Údaje o zabitých zvieratách sa líšia

Počet slonov na africkom kontinente sa podľa AFP v súčasnosti odhaduje na približne 472.000, ešte v roku 1970 ich boli až dva milióny. Okrem pytliactva spôsobuje pokles ich populácie tiež strata prirodzeného životného prostredia.
V Keni žije podľa KWS asi 38.000 slonov, len za tento rok ich pytliaci vraj zabili už 97. V roku 2013 ich údajne zomrelo kvôli zvýšenému dopytu po slonovine celkom 302. Niektoré prírodné rezervácie však s týmito odhadmi nesúhlasia, zabitých zvierat je vraj oveľa viac.