Kirgizsko: Počet obetí najnovších nepokojov v meste Oš stúpol na 23

711

Ide o najhoršie prejavy násilia v tejto stredoázijskej republike od apríla, keď bol zvrhnutý prezident Kurmanbek Bakijev.
      Dočasná vláda vyhlásila stav pohotovosti v štyroch juhokirgizských regiónoch a aj vo svojom druhom najväčšom meste Oš, kde k nepokojom došlo. Do Ošu vyslala vojakov i obrnené vozidlá a snažila sa uzavrieť cesty, ktoré tam vedú. Úrady zároveň vyhlásili v meste zákaz večerného vychádzania, ktorý bude predbežne platiť do 20. júna v čase od 20.00 do 08.00 h ráno.
      Tlačová agentúra DPA uviedla, že do potýčok sa dostali etnickí Kirgizi a Uzbeci, ktorí následne viedli pouličné boje s políciou. Do potýčok sa zaplietla najmä mládež, ktorá pri nich používala zbrane, kamene, kovové tyče a amatérske benzínové bomby a podpaľovala nimi obchody v meste.
      Reportér tlačovej agentúry Reuters uviedol, že skupina 300 prevažne mladých a agresívnych ľudí sa presúva z kirgizskej časti Ošu do štvrtí obývaných najmä etnickými Uzbekmi. Cestou podpaľujú kaviarne a obchody.
      Dočasná kirgizská vláda vedená premiérkou Rozou Otunbajevovou označila udalosť najprv za konflikt medzi dvoma etnikami, ktorý pravdepodobne vznikol kvôli hádke. Mesto je však hlavnou mocenskou baštou zvrhnutého prezidenta Kurmanbeka Bakijeva.
      Podľa neskorších slov Otunbajevovej davy „čudných a podozrivo vyzerajúcich ľudí“ prúdia do Ošu „zo všetkých smerov“. O ich národnosti sa už nezmienila. Politické napätie medzi poľnohospodársky zameraným juhom a medzi severom krajiny existuje popri rozšírenom etnickom a klanovom súperení. „Situácia je zložitá,“ dodala Otunbajevová.
      Prezidenta Bakijeva zvrhli v ľudovom povstaní v apríli tohto roka. Prevrat vyvolal obavy Ruska, Číny i USA. Kirgizsko hostí americkú aj ruskú vojenskú základňu.
      Posledná vlna násilia prišla pre dočasnú vládu v kritickom čase, keď pripravuje referendum o novej ústave, ktoré by sa malo uskutočniť 27. júna. Nasledujúce mesiace budú kľúčovým politickým testom schopnosti dočasnej vlády udržať poriadok v krajine do októbrových volieb, ktoré rozhodnú o zložení nového parlamentu.
      Lídri Ruska a Číny vyzvali dnes Kirgizsko na upokojenie situácie po najnovších nepokojoch. Ruský prezident Dmitrij Medvedev na summite regionálnych lídrov v Uzbekistane vyhlásil, že Moskva sa zasadzuje za čo najskoršie ukončenie nepokojov v krajine, kde sa nachádza jej vojenská základňa.
      „Dúfame, že nastane urýchlená stabilizácia situácie v Kirgizsku. Čína bude pomáhať Kirgizsku, ako sa len dá,“ uviedol čínsky prezident Chu Ťin-tchao v Taškente.