Krádež storočia ani po 14 rokoch nedáva kriminalistom spať. Zlodej František Procházka (47) je dodnes nezvestný.

Interpol stále pátra po lupičovi storočia, Prochádzkovi! Čistá krádež bez násilia

2025

Možno si rozprávkovo užíva odcudzenej pol miliardy korún (20miliónov eur), možno je mŕtvy. Krádež, ktorá sa zapísala do dejín českej kriminalistiky, sa odohrala ráno 1. decembra 2007. Z pobočky bezpečnostnej agentúry G4S Cash Services na pražskom Žižkove odviezol Procházka so svojim kumpánom Milanom Čermákom (74) 540 miliónov korún.

 Jednoduchý  plán 

Na krádež stačil jednoduchý plán, navyše bez násilia. Prechádzka v agentúre pracoval a s komplicmi bežnú dodávku upravili tak, aby pripomínala firemné vozidlo používané na prevoz peňazí. Čermák za volantom bieleho volkswagenu čakal pri nakladacej rampe a Procházka chladnokrvne z trezorovej miestnosti odnosil a do auta naložil niekoľko tašiek nabitých bankovkami. Čermáka s autom nechala ostraha na vrátnici odísť. Prechádzka si počkal na koniec smeny a potom sa po ňom zľahla zem. To, že vo firme chýbalo viac ako pol miliardy korún (cez 20miliónov eur) 109 kg bankoviek, vyšlo najavo až na druhý deň.

Veľká lúpež v luxusnom klenotníctve kráľov! Miliónový lup si páchateľ odviezol na kolobežke!

 Komplica  pustili 

Kriminalisti dopadli iba Milana Čermáka, ktorý bol v roku 2012 odsúdený na deväť rokov väzenia. O päť rokov neskôr bol podmienečne prepustený na slobodu. Deväťročný trest vymeral súd aj Františku Procházkovi, ktorý bol odsúdený ako utečený. Jeho posledná stopa viedla asi rok po lúpeži do Dominikánskej republiky, kde elitné policajné komando pátralo po Čechoch ukrývajúcich sa pred zákonom. Získalo o ňom informácie, ale nedopadlo ho.

Jaromíra, posledného člena gangu hľadali kvôli vražde a lúpežiam až 18 rokov! Konečne je vo väzení

 Kto po ňom  pátral 

✔ Špeciálny pátrací tím Polície ČR, tzv. „lovci lebiek“.
✔ Interpol – najväčšia policajná organizácia na svete.
✔ Súkromní detektívi z Veľkej Británie, ktorých si najala poisťovňa, ktorá väčšinu škody uhradila.

Podľa detektívov Procházka pred krádežou veľa cestoval a absolvoval výcvik prežitia v Izraeli.