Do pestrofarebného sveta pop-artu prenesie návštevníkov výstava Andy Warhol – Výber z diela, ktorá začala dnes vo Vlastivednom múzeu v Olomouci. Do 16. októbra je v ňom k videniu 200 výtvarných prác tohto umelca, ktorý sa preslávil ako maliar, grafik, ilustrátor, režisér undergroundových filmov aj hudobný producent skupiny The Velvet Underground.
Vlastivedné múzeum v Olomouci výstavu usporiadalo v spolupráci s Gallery of Art Prague. Vystavené sú sieťotlače, litografie i ďalšie Warholova diela.
warhol che
Che
Nechýba slávne portréty Marilyn Monroe, Micka Jaggera či Mao Ce-tunga aj obrázky plechoviek polievky od spoločnosti Campbell Soup Company.
Warhol_MickJagger
Mick Jagger
„Jeho dielo vyžaruje neskutočne pozitívne frekvenciu, ktorú dokážeme zachytiť podobne, ako keď nadväzujeme prvý očný kontakt s neznámou osobou,“ povedal dnes novinárom kurátor výstavy Miroslav Houška.
warhol donald-trump
Politik Donald Trump
Podľa riaditeľa olomouckého múzea Břetislava Holásky má výstava potenciál prilákať nielen starších ľudí, ktorí dospievali v 60. rokoch, ale aj súčasnú mládež.
warhol portret 2
Andy Warhol
Americký umelec sa narodil (1928 až 1987) v Pittsburghu v Pensylvánii, USA, prisťahovalcom z dediny Miková v Česko-Slovensku (dnes severovýchodné Slovensko). Stal sa ikonou jednej výtvarnej a hudobnej generácie. Svoje sieťotlače produkoval masovo, pomáhal tak meniť pohľad na umenie. Námety často čerpal zo všedného života a populárnej kultúry.
warhol portret 1
Andy Warhol