foto: flickr

Sudca podľa spravodajcu BBC vo svojej reči zdôraznil, že hoci neexistujú žiadne dôkazy o tom, že by niekto konal podľa Choudaryho rád, nerobí to jeho konanie menej závažným. Choudary je vypočítavý, nebezpečný a neukázal žiadnu ľútosť, dodal sudca.

V auguste tohto roka bol Choudary uznaný vinným z vyzývania k podpore takzvaného Islamského štátu. Výzvy obsahujúce podporu IS zverejňoval na YouTube a uznal tiež kalifát, ktorý Islamský štát vyhlásil na Blízkom východe. Polícia tiež predložila na súde dôkazy o jeho väzbách na 500 islamistov, ktorí odišli bojovať za Islamský štát.
Ako vyštudovaný právnik 49 ročbý Anjem Choudary šikovne využíval voľných hraníc slobody prejavu aj priestoru, ktoré mu pravidelne poskytovala britská verejnoprávne médiá.

Inšpiroval totiž najmenej jedného z útočníkov, ktorý pred tromi rokmi na londýnskej ulici ubil vojaka Lee Rigbyho.

Právnické vzdelanie mu dlho pomáhalo k tomu, aby neprekročil hranice toho, čo by mohlo byť považované za trestné. Tak napríklad želanie, aby nad Downing Street jedného dňa zaviala vlajka islamu, zaštítil islamským evanjelistom a právom na slobodu vyznania.

Choudary nikdy neodsúdil útoky spáchané islamskými radikálmi, ani tie v Londýne z roku 2005, pri ktorých zomrelo vyše 50 ľudí..