Ku-Klux-klan obsadí slávne bojisko. Úrady „ctia slobodu slova“

390

Budú žiadať odstúpenie prezidenta Baracka Obamu a sprísnenie imigračnej politiky Spojených štátov. Akcia sa bude konať neďaleko Gettysburgu, kde sa pred 150 rokmi odohrala kľúčová bitka vojny, ktorá viedla k zrušeniu otroctva.

Pred 150 rokmi zažilo pennsylvánske mestečko Gettysburg krvavú bitku. Sedemdesiat tisíc vojakov Konfederácie pod vedením generála Roberta Edwarda Lee tam po trojdňovom boji utrpelo porážku od početne silnejšieho vojska Únie.

Výsledok stretnutia bol pre ďalší vývoj vojny Severu proti Juhu rozhodujúci, predznamenal konečné víťazstvo Únie as tým spojené zrušenie otroctva na území Spojených štátov. A práve miesta, kde v jednej z najslávnejších bitiek americkej histórie umierali tisíce vojakov, si ako miesto pre svoje víkendové zhromaždenie zvolila Marylandska odnož hnutia Ku-Klux-klan.

O pozemky, na ktorých sa v roku 1863 bojovalo, dnes stará správa národného parku. A tamojší úradníci dali k sobotňajšej akcii súhlas. Odvolávajú sa pritom na slobodu prejavu, ktorú všetkým americkým občanom zaručuje prvý dodatok ústavy.

Slobodu prejavu má každý, aj extrémisti
„Ako správcovia pozemkov, ktoré vlastní americký ľud, máme povinnosť zabezpečiť, aby bola tunajšia pôda k dispozícii všetkým, ktorí chcú tohto práva využiť,“ uviedli správcovia parku pre britský denník The Times s tým, že práva vyplývajúce z ústavy platí pre všetkých, vrátane členov Ku klux Klanu.

Sobotňajšie stretnutie organizuje Richard Preston. Reportérom The Times opísal, že hlavnou témou podujatia bude protest proti prvému černošskému prezidentovi USA Barackovi Obamovi. „Nikdy nedokázal, že je skutočny občanom Spojených štátov,“ argumentuje Preston. Účastníci zhromaždenia budú žiadať odvolanie Obamu na základe žaloby Snemovne reprezentantov, takzvaný impeachment.

Odvolanie prezidenta však nie je jediná vec, ktorú Ku-Klux-klan žiada. „Chceme, aby sa naše hranice uzavreli a aby sa federálna vláda dôkladnejšie venovala odsune nelegálnych prisťahovalcov preč z USA,“ opisuje Preston. Spojené štáty by si navyše podľa neho mali „prestať hrať na svetového policajta, keď si nie sú schopnýé ustrážiť ani vlastný dvorček.“