Kubánski gayovia plánujú obriu symbolickú svadbu. Chráni ich Castrová dcéra

776

    Svadba osôb rovnakého pohlavia je na Kube nelegálna, obrad teda bude iba symbolický. „Nemôžeme urobiť svadbu, ale chceli sme usporiadať veľmi skromnú oslavu lásky s niektorými náboženskými vodcami,“ povedala Castrová agentúre Reuters. „V budúcnosti uvidíme, čo ešte zmôžeme,“ dodala.

    Obradu  sa zúčastňujú vedúci predstavitelia evanjelických kresťanov. Hlavným náboženskou skupinou na Kube sú ale katolíci.

    Kubánski homosexuáli dosiahli v posledných rokoch veľkých pokrokov, najmä vďaka politickému postaveniu Castrovcov. Svadba aj registrované partnerstvo pre nich však zostávajú zakázané.

  Postoj verejnosti voči sexuálnym menšinám sa zmenil po tom, čo bývalý kubánsky vodca Fidel Castro v roku 2010 uznal, že bolo zlé diskriminovať homosexuálov, a posielať ich po revolúcii v roku 1959 do pracovných táborov.

Kubánske Národné zhromaždenie vlani schválilo zákon, ktorý zakazuje diskrimináciu na základe sexuálnej orientácie. Mariela Castrová vtedy ale prekvapivo hlasovala proti zákonu, pretože nezakazoval tiež diskrimináciu na základe rodovej identity.