Svet skokanov na lyžiach smutní, v noci na pondelok zomrel najúspešnejší muž v histórii tohto športu, Matti Nykänen († 55). Fínsky búrlivák, ktorý prežil medzi iným aj boj so závislosťou na alkohole. Bol športovou hviezdou svojej generácie.

Nykänen žiaril v 80. rokoch minulého storočia, kedy ako jediný v dejinách získal všetkých päť veľkých trofejí vo skokanskom športe: zlato na OH (4), zlato na MS v skokoch (5), zlato na MS v letoch (1), krištáľový glóbus za celkové prvenstvo vo Svetovom pohári (4) a víťazstvo na Turné štyroch mostíkov (2). Vo Svetovom pohári vyhral rodák z Jyväskylä 46 pretekov, čo bol rekord až do roku 2013, kedy ho prekonal Rakúšan Gregor Schlierenzauer.

Rovnako ako úspechmi na mostíkoch bol Nykänen preslávený búrlivým osobným životom a problémami s alkoholom. Bol šesťkrát ženatý s piatimi ženami, mnohokrát bol zatknutý za násilné trestné činy a strávil niekoľko mesiacov vo väzení. Po skončení kariéry tiež naspieval niekoľko popových albumov.

Blonďavý Nykänen s detskou tvárou bol jedným z veľkých súperov československého skokana Pavla Ploce. V roku 1984 prekonal fenomenálny Fin jeho rok starý svetový rekord v letoch 181 metrov, ktorý potom ešte štyrikrát vylepšil až o desať metrov na 191 metrov.

V súťaži na strednom mostíku na OH v Calgary 1988 bol práve Nykänen jediným premožiteľom Ploce a tiež ďalšieho československého skokana Jiřího Malca, ktorý získal prekvapivý bronz. V Calgary Nykänen ovládol všetky tri závody, vyhral tiež na veľkom mostíku a pomohol k zlatu v súťaži družstiev. O štyri roky skôr v Sarajeve, keď ešte družstvá nesúťažili, prehral na strednom mostíku len s ďalšou legendou Jensom Weißflogom z vtedajšej NDR.

Okrem piatich zlatých medailí získal Nykänen na MS v klasickom lyžovaní jedno striebro a tri bronzy, rovnakú zbierku mal vedľa jedného zlata aj z MS v letoch.

Smrť v ringu! Taliansky šampión Daghio knokaut v 12. kole neprežil!

Nykänenova kariéra začala na začiatku 90. rokov upadať aj kvôli nadchádzajúcemu V-štýlu, na ktorý sa nedokázal adaptovať. Definitívne skončil sa skokmi v roku 1994. V neskorších rokoch sa však zúčastnil veteránskych súťaží a v roku 2011 sa stal v Harrachove vo svojej vekovej kategórii majstrom sveta.

Z dobrého motokrosového pretekára sa vykľul zlý domáci násilník. Monokle a škrtenie partnerky