M. HRIVÍK: Slovensko nie je z hľadiska podnikania v Čiernej Hore neznáme

627

Ako pre TASR priblížil generálny tajomník Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory (SOPK) Martin Hrivík, existujú úspešné prípady investovania, ako napríklad firmy Thermo/Solar zo Žiaru nad Hronom a Kol Energy z Bratislavy. Početná skupina podnikateľov sprevádza prezidenta SR Ivana Gašparoviča na jeho oficiálnej návšteve v ČH.
SOPK chce nadviazať na spoluprácu s čiernohorskou komorou, ktorá sa začala v roku 2004. Záujem je hlavne o zvýšenie investícií. Isté kroky sa plánujú aj v lepšom využití cestovného ruchu. Pokiaľ Slováci za posledné roky objavili túto západobalkánsku krajinu ako svoju dovolenkovú destináciu, z druhej strany ide stále o zanedbateľné čísla. „Je treba veľa urobiť pre to, aby na Slovensko neprichádzalo z Čiernej Hory iba 200-300 turistov ročne,“ poznamenal Hrivík. Súčasťou delegácie sú tiež zástupcovia firiem, ktoré sú v SR aktívne v cestovnom ruchu. Istý priestor na spoluprácu vidia vo vybudovaní akvaparkov. Napriek tomu, že Čierna Hora má prímorské letoviská, ani v jednom z nich sa zatiaľ nenachádza vodný svet.
Vedúci delegácie pripomenul, že tieto rozlohou malé krajiny majú limitovaný vzájomný obchod. „Nemôžeme čakať, že budú pre seba na popredných miestach. A to napriek tomu, že ČH má jednu obrovskú výhodu z hľadiska platobného styku – používajú euro, čím sa všetko zjednodušuje,“ priblížil. Podgorica z hľadiska slovenského exportu je na 82. mieste a z hľadiska celkového obratu zaujíma 95. miesto. „Slovenský export do Čiernej Hory bol zhruba na úrovni 5,9 milióna eur. Dovoz bol na úrovni do 600.000 eur. Sú to malé čísla, čo je spôsobené aj celosvetovou hospodárskou krízou, ktorá ovplyvnila trhy a ekonomiku oboch krajín,“ podotkol Hrivík. Najvýznamnejšie produkty, ktoré SR vyváža, sú z oblasti spotrebného tovaru, ako elektronika, televízory, nábytok, chemikálie.
Prezidenti SR a ČH Ivan Gašparovič a Filip Vujanovič otvoria dnes v Budve podnikateľské fórum, na ktorom vystúpia s príhovormi.