M. MIKOLÁŠIK: Obchodná politika EÚ by mala viac chrániť záujmy Európanov

361

Slovenský europoslanec ako člen výboru EP pre regionálny rozvoj sa odvoláva na predloženú správu nemeckého poslanca EP Daniela Casparyho s názvom Nová obchodná politika pre Európu v rámci stratégie 2020.
„Faktom je, že Európska únia v roku 2000, ešte pred zavedením Lisabonskej stratégie, dosahovala 25 % svetového hrubého domáceho produktu (HDP), zatiaľ čo v roku 2020 je pre EÚ predpovedaných len 18 % svetového HDP. Čiže Európa pôjde dolu s podielom, a to je dôvod na zamyslenie sa nad účinnosťou vonkajšej obchodnej politiky EÚ,” povedal Mikolášik.
Podľa slovenského europoslanca z tábora Európskej ľudovej strany je potrebné triezve vyhodnotenie súčasného stavu Európy zohľadňujúce dnešnú realitu svetového hospodárstva a na základe toho musí EÚ vypracovať razantné krátkodobé, strednodobé a tiež dlhodobé stratégie na oživenie svojho hospodárstva. Aby bolo konkurencieschopné voči zvyšku svetovej ekonomiky.
„Čiže únia vo svojej obchodnej stratégii musí reagovať na nové svetové trendy a popasovať sa s výzvou, ktorú predstavujú dynamicky sa rozvíjajúce krajiny ako India, Čína, Brazília alebo Indonézia,” povedal Mikolášik.
Podľa neho je v tomto smere veľmi dôležité, aby uzatváranie obchodných zmlúv a pokračujúce otváranie sa európskeho trhu voči svetu nebolo na úkor našej bezpečnosti a spotrebiteľov v EÚ. Na úkor hodnôt, na ktorých je postavená Európska únia.
„Preto opätovne pripomínam, že všetky dohody o voľnom obchode by mali obsahovať aj ustanovenia o rešpektovaní základných ľudských práv a tiež určitých minimálnych environmentálnych, ako aj sociálnych noriem, ktoré mnohí z európskych obchodných partnerov doteraz nonšalantne prehliadajú,” uviedol poslanec.
Podľa Mikolášika európski lídri nesmú byť ľahostajní voči skutočnosti, že podiel Spojených štátov a EÚ na svetovom HDP klesá, zatiaľ čo rozvíjajúce sa ekonomiky svoju výkonnosť v týchto kategóriách zvyšujú.
„Keďže pri zavedení Lisabonskej stratégie v roku 2000 predstavovala EÚ 25 % svetového HDP meraného ako parita kúpnej sily (PKS), teraz sa odhaduje, že v roku 2020 to bude iba 18 %, čo znamená pokles PKS o 28 %. Ja ako europoslanec hovorím, že takto nie, že náš podiel musí byť stále vysoký, aby sa to odrážalo na blahobyte u Európanov, a ten obchod má k tomu prispievať,” povedal Mikolášik a upozornil, že ak Čína a India v roku 2000 predstavovali 10 % svetového HDP, podľa odhadov v roku 2020 porastú na 25 % svetového HDP, čo je z ich hľadiska nárast výkonnosti o 150 %.
„To sú alarmujúce čísla a tento trend treba obrátiť. Európa musí čeliť výzvam budúcnosti,” povedal na adresu komunitárnej stratégie 2020 slovenský europoslanec a dodal, že je neprípustné, aby podiel EÚ klesol z 25 % svetového HDP na predpokladaných 18 %.