Mafiánsky boss zapichol nôž do chrbta vlastnej rodine! Svedčí v maxiprocese proti ‘Ndranghete

841

V Taliansku práve prebieha súdny maxiproces storočia. Na lavici obžalovaných sedí viac ako 350 členov a spolupracovníkov ‘Ndrangheta, jednej z najobávanejších mafiou súčasnosti. Nebyť Luigiho Bonaventúra, možno by sa k súdu nepodarilo dostať žiadneho z nich. Kto je bývalý mafiánsky boss, ktorý sa rozhodol pre nemysliteľné a porušil pravidlo omerty? Svoj neuveriteľný životný príbeh zdieľal s reportérmi servera Deutsche Welle.

Štyridsaťdeväťročný Bonaventura sedí v prázdnej reštaurácii v talianskej Bologni. Neprezradil by, odkiaľ prišiel, povie len, že mu to sem vlakom trvalo niekoľko hodín. Nechce totiž, aby ktokoľvek vedel, kde žije. S políciou začal spolupracovať v roku 2006, kedy sa obrátil proti organizovanému zločinu a zároveň proti svojej rodine.

Zatiaľ jeho spolupráca pomohla dostať za mreže cez 500 členov ‘Ndranghety, a preto žije v neustálom strachu z odplaty. Nervózny a unavený z dlhej cesty, chytí dych, napije sa vody a začne bez prestania rozprávať. Zločiny, ktorých sa v minulosti dopustil, ho budia v noci zo spánku ešte teraz. „Ráno si po prebudení vždy poviem, že musím bojovať a byť lepší,“ uviedol pre Deutsche Welle.

V Taliansku polícia zatýkala členov mafie Ndrangheta vďaka tipu od bdelej babičky

V Taliansku začal 13. januára najväčší proces s mafiou v histórii. Obžalovaných bolo 355 údajných mafiánov, skorumpovaných policajtov, právnikov, biznismenov a ďalších spolupracovníkov, ktorí sa zaplietli s ‘Ndranghetou – jednou z najmocnejších kriminálnych organizácií v Taliansku, poťažmo na svete.

Predpokladá sa, že sa súdny proces potiahne minimálne dva roky a v meste Lamezia Terme kvôli tomu musel vybudovať novú súdnu sieň, aby sa do nej všetci obžalovaní vôbec naskladali, ako uviedol server televízie BBC. Výpoveď má podať minimálne neuveriteľných 900 svedkov, čo zaberie veľa času.

‘Ndrangheta aj v Česku. Polícia v Prahe zadržala jedného z jej bossov

Bonaventúra pozná veľa ľudí z radov svedkov i v ‘Ndranghete osobne. Podľa neho bolo pre orgány obzvlášť ťažké sledovať operácie tejto obrej mafiánskej skupiny, pretože členovia sa veľmi umne dokážu pohybovať v tieni. Nie je to ani tak organizácia, ako skôr voľná sieť jednotlivcov a rodín, ktorí žijú podľa vlastných konvencií a niekedy sa aj navzájom obracajú proti sebe. Hoci sú bossovia sústredení v Kalábrii, ‘Ndrangheta je aktívna po celom Taliansku i za jej hranicami.

 Bilionová mafiánska  organizácia 

‘Ndrangheta vznikla už v 18. storočí ako tajná sekta a bola spájaná s kriminálnou činnosťou. Zo začiatku zarábala peniaze iba drobnými únosy. Do povedomia v zahraničí sa organizácie dostala v roku 1973 škandalóznym únosom vnuka niekdajšieho najbohatšieho muža sveta Johna Paula Gettyho III. Únoscovia vtedy zaslali do novín odrezané ucho mladého dediča a následne za neho jeho dedko J. P. Getty zaplatil kauciu 2,2 milióna dolárov, vďaka čomu bol teenager prepustený.

Paul Getty: Trpký osud miliardárskeho dediča

Teraz je jednou z najvýznamnejších aktivít organizácie obchod s drogami. Ide najmä o kokaín, hašiš a heroín. Väčšina európskeho kokaínu má prichádzať práve cez kalábrijský prístav Gioia Tauro, skrze ktorý ‘Ndrangheta obchoduje s juhoamerickými kartelmi.

Ďalej sa ‘Ndrangheta zaoberá obchodom so zbraňami, falšovaním peňazí a tovaru, vydieraním, úžerou a vymáhaním poplatkov za „ochranu“ – teda výpalného. Odhaduje sa, že jej aktivity tvoria až 3,5 percenta talianskeho HDP. V roku 2013 podľa Guardianu zarobila neuveriteľných 53 miliárd eur, teda viac ako McDonalds a Deutsche Bank dohromady.

Talianska mafia je na Slovensku už dlho, píše skrývajúci sa autor bestselleru Gomora

Dedko Bonaventúru Luigi Vrenna bol v ‘Ndranghete dôležitým bossom a už od začiatku bolo jasné, že aj jeho vnuk pôjde v jeho šľapajach. Otec z neho urobil „vojaka“, ešte keď bol dieťa. Člen organizácie s hodnosťou vojaka je povinný bezpodmienečne plniť príkazy vyšších šarží. Kým sa iné deti hrali s hračkami, on sa učil používať zbrane. Osvojil si, ako strieľať, zabíjať zvieratá a ako vydržať bolesť, aby si zvykol na násilie.

„Nezažil detstvo,“ uviedol pre Deutsche Welle s tým, že akonáhle trochu vyrástol, posielali ho rodičia po celom Taliansku, aby sa naučil rôzne dialekty a zoznámil sa s miestnymi tradíciami. Tak sa stal spiacim agentom, teda špiónom, ktorý je umiestnený v cieľovej destinácii, kde neplní okamžitú misiu, ale vyčkáva na úlohu.

Späť do Kalábrie bol povolaný v deväťdesiatych rokoch, keď medzi rodinami prepukla vojna. Bonaventúra sa stal aktívnym vojakom a zapojil sa do vydierania, pašovania a dokonca vrážd. O tomto období hovorí otvorene. „Nikdy som nezabil niekoho nevinného,“ uviedol a svoje činy ospravedlňuje vojnou, uprostred ktorej sa ocitol. Priznal, že sa podieľal na pomste voči inej rodine po tom, čo v jeho vlastnej bolo zabité dieťa.

Zomrel dedič ropného impéria John Gilbert Getty (†52). Našli ho sedieť v lotosovom kvete

 Odchod z  ‘Ndranghety 

Práve silné rodinné väzby sú to, čo trestným orgánom veľmi sťažilo boj proti ‘Ndranghete. Len veľmi málo členov má odvahu odísť a svedčiť proti svojim príbuzným. Bonaventúra sa s podporou manželky pre odchod rozhodol po narodení svojho druhého dieťaťa.

Začal spolupracovať s úradmi, ktoré odvtedy zatkli stovky jeho bývalých spolupracovníkov. Vo väzení si odsedel desať rokov a po svojom prepustení založili so ženou združenia na ochranu ďalších informátorov. Chcú tak povzbudiť ďalších mafiánov, aby urobili rovnaký krok, a tlačí na vládu k väčšej podpore ľudí po opustení organizovaného zločinu.

Podľa Bonaventúru nabrala ‘Ndrangheta nový smer. „Šéfovia už necvičia zo svojich detí zabijakov, ale namiesto toho investujú do ich vzdelania, aby sa z nich stali ekonomickí zločinci – bankári a právnici,“ uviedol mafiánsky dezertér, ktorý dúfa, že práve prebiehajúci maxiproces osvetlí praktiky a celú štruktúru neslávne známej organizácie.

„Opustil som svoje sny a stratil som toľko energie, pretože som neveril, že keď dôjde ku koncu ‘Ndranghety. Možno sa nakoniec týmto súdom a prácou prokurátorov niečo zmení,“ uzavrel pre Deutsche Welle Bonaventura.