Malí futbalisti po roku porozprávali o záchrane z jaskyne. Boli pod sedatívami a v bezvedomí.

940

Dvanásť mladých thajských futbalistov a ich tréner, ktorí v minulom roku na prelome júna a júla na viac ako dva týždne uviazli v zatopenej jaskyni, si v pondelok pri budhistickom ceremoniáli pripomenuli svoje útrapy a zázračné vyslobodenie.

Poklonili sa tiež pamiatke bývalého potápača thajského námorníctva, ktorý pri dramatické operácii na záchranu futbalového tímu zahynul. Záchranári z Británie, Austrálie a ďalších krajín, ktorí sa na akcii tiež podieľali, v posledných dňoch poskytli rozhovory médiám, z ktorých vyplynulo, že chlapci dostali sedatíva a pri vyslobodzovaní boli v bezvedomí.

Športovci vo veku medzi 11 a 16 rokov s 25ročným trénerom zostali v jednom z najväčších thajských jaskynných komplexov Tchao Luang uväznení 23. júna. V podzemí ich uzavrela stúpajúca voda, kvôli ktorej ustupovali stále hlbšie do jaskyne. Záchranári futbalistov nakoniec objavili 2. júla na vyvýšenej plošine štyri kilometre od ústia jaskyne. Od tej doby ich zásobovali potravinami a pripravovali evakuáciu.

Prečo Thajsko prerušilo záchranu detí? Mali evakuovať aj cez noc. Voda nebezpečne stúpa

Záchranná operácia bola veľmi náročná. Po odčerpaní veľkého množstva vody z jaskyne boli niektoré úseky cesty von schodné pešo, časť trasy museli ale deti zvládnuť pod vodou a museli preplávať veľmi úzkymi tunelmi. Niektorí z chlapcov pritom nevedeli plávať. Osemnásťdennú drámu sledovali napäto médiá po celom svete. Celý futbalový tím bol nakoniec zachránený.

O príbehu thajských chlapcov, ktorí uviazli v jaskyni, boli napísané už dve knihy a na rovnakú tému tiež vzniká film britsko-thajského režiséra Toma Wallera. Najväčšia platená internetová televízia Netflix pripravuje o záchrane futbalistov z jaskyne seriál.