Máme fosíliu najväčšieho vtáka, hlásia vedci. Vzlietnuť musel s rozbehom

631

Fosíliu priradili k druhu Pelagornis Sanders. Bol to vôbec najväčší vták, ktorý kedy dokázal lietať. Aby sa mu to podarilo, musel sa rozbehnúť z kopca. 

Pri stavbe nového letiskového terminálu v Južnej Karolíne robotníci pred viac ako 30 rokmi objavili vtáčiu fosíliu neznámeho druhu. Až teraz sa podarilo priradiť túto obriu skamenelinu k druhu Pelagornis Sanders, vôbec najväčšiemu lietajúcemu vtákovi, ktorý kedy žil. Pomenovaný je po jeho objaviteľovi Albertovi Sandersovi, bývalom správcovi greenwichského múzea. Práve on sem kedysi skamenelinu doniesol. 

Experti si dlho lámali hlavu s tým, ako obrie vták vôbec dokázal lietať. Rozpätie jeho krídel sa pohybovalo medzi šiestimi až siedmimi a pol metre. Najväčší v sočasnosti žijúci vták sveta, albatros kráľovský, má pritom rozpätie krídel približne polovičnú. 

Priemernú váhu obrieho letca paleontológovia odhadujú na 22 kilogramov. Správca múzea Daniel Ksepka vypočítal rozmery per tohto druhu pomocou porovnania dĺžok pier a kostí dnešných vtákov. K potvrdeniu, že mohol Pelagornis Sanders skutočne lietať, využil počítačovú simuláciu.