Marty: Aj srbská justícia má možnosť vyšetrovať obchodovanie s orgánmi v Kosove

464

Povedal to v exkluzívnom rozhovore pre belehradský denník Večernje Novosti švajčiarsky senátor a spravodajca výboru Rady Európy (RE) pre právne otázky a ľudské práva Dick Marty.
„Žalobca má možnosť prostredníctvom medzinárodného vyšetrovacieho procesu objasniť skutočnosti,“ povedal Marty v súvislosti s medializovanými informáciami, že srbská justícia má indície o lokalizovaní peňazí z obchodu s ľudskými orgánmi.
„Toto musia zistiť súdne orgány. My sme parlamentárna organizácia, ktorej úlohou je odhaľovať skutočnosti v rozpore s Európskou konvenciou o ľudských právach,“ upozornil Marty.
Na otázku, či bývalý šéf misie OSN v Kosove (UNMIK) Bernard Kouchner vedel o odoberaní orgánov zajatcom a ich ďalšom predaji do zahraničia, Marty odpovedal: „Mnoho ľudí vedelo o tom, že sa dejú kriminálne aktivity. Aká veľká bola miera ich vedomostí, to neviem. Viem len to, že spravodajské služby posielali správy, ktoré som osobne videl. Tieto služby zvyčajne informujú politickú moc vo svojich krajinách o tom, čo sa dozvedeli. Existujú krajiny, ktorým bolo mimoriadne nepríjemné čítať tieto správy. Ale toto všetko nesúvisí s mojou prácou, pretože to už zasahuje do politickej roviny.“
„Obyvatelia Kosova, nech už patria do akejkoľvek komunity, majú právo vedieť pravdu. Nemyslím si, že je možné budovať budúcnosť jednej spoločnosti na pravdách, ktoré neboli vypovedané,“ dodal Marty.
Ako upozornil, teraz sú na rade súdne orgány, a to medzinárodné, kosovské i srbské. „Problém je v tom, že svedkovia nie sú chránení, o čom sme sa žiaľ mali možnosť presvedčiť. Boli svedkovia, ktorých zabili. Takže sa netreba čudovať, že existujú ľudia, ktorí vedia, ale nechcú hovoriť pred štátnymi orgánmi. Svedkovia nikdy nebudú hovoriť za takýchto podmienok, lebo sa odohralo mnoho vrážd,“ zdôraznil.
V súvislosti s vyhláseniami o žalobe zo strany kosovského premiéra Hashima Thaciho, ktorého Marty obvinil z vedenia kriminálnej skupiny podieľajúcej sa okrem iného aj na predaji ľudských orgánov, švajčiarsky senátor odpovedal: „Na mňa podali žalobu už aj v Poľsku kvôli správe o tajných väzniciach. Pán Thaci dobre vie, že spravodajcovia Rady Európy majú imunitu a podávanie žaloby v týchto prípadoch nič neznamená. Žalovať niekoho je ľahké, ale predovšetkým je potrebné urobiť všetko pre to, aby sa zistilo, čo sa v skutočnosti stalo, objasniť a odpovedať, bod po bode, na všetky spomínané indície.“
Marty na otázku, či na základe zverejnenia jeho správy dostáva aj vyhrážky, odpovedal, že je to „jeho vec“. „Toto je bezpečnostný aspekt, o ktorom nemusíme hovoriť. Táto otázka sa vzťahuje na mňa osobne, nie na moju správu. Netýka sa verejnosti,“ uzavrel.