Medzi azylantov z Čečenska môžu byť teroristi, obávajú sa Nemci

896

Nemecko sa potýka s prílivom žiadateľov o azyl z Čečenska. Mnohí síce túto krajinu volí ako svoju cieľovú stanicu s ohľadom na možnosť pomerne jednoduchého nájdenia dobre platenej práce. Nemecká tajná služba sa ale obáva, že medzi azylantov môžu byť stovky islamistov, ktorí predstavujú nebezpečenstvo.

Nemecký minister vnútra Hans-Peter Friedrich z bavorskej CSU vyjadril znepokojenie nad veľkým prílivom žiadateľov o azyl, ktorých do Nemecka prišlo len v júli tohto roka na 9 500 a za celý rok 2013 ich počet prekročí sto tisíc. Väčšinu žiadateľov o azyl, ktorí prišli do Nemecka v letných mesiacoch, tvoria podľa rozhlasovej stanice Deutsche Welle utečenci z ruského Čečenska. Tí navyše predstavujú podľa nemeckej tajnej služby bezpečnostné riziko.

„Ľudia utekajú pred konfliktom na Kaukaze, kde dochádza k porušovaniu ľudských práv,“ uvádza ale Günter Burkhardt z organizácie Pre Asyl, ktorá sa teraz zameriava na zneužívanie tématu prisťahovalcov vo volebnej kampani pred septembrovými voľbami do Bundestagu.