Miera nezamestnanosti v USA klesla vo februári najnižšie za štyri roky

688

Podľa analytikov správa amerického ministerstva práce naznačuje, že ekonomika je dosť silná na to, aby ustála aj ranu, ktorú jej spôsobí vyššie dane a hlboké výdavkové škrty vlády.

Analytici oslovení agentúrou Reuters očakávali, že ekonomika vytvorí len 160 tisíc nových pracovných miest. Ministerstvo tiež revidovalo údaje za predchádzajúce dva mesiace. Za január smerom nadol o 38 000 na 119 000, za december naopak smerom nahor o 23 000 na 219 000.

Slabý je aj ekonomický rast. Od konca recesie v roku 2009 má ekonomika stále problémy vykázať rast nad dvoma percentami, vo štvrtom štvrťroku potom stúpla iba o 0,1 percenta.

K výraznému zníženiu miery nezamestnanosti prispel rast počtu pracovných miest aj pokles počtu ľudí, ktorí prestali hľadať prácu, a vypadli tak zo štatistiky. Zhruba polovicu zníženie miery nezamestnanosti spôsobilo, že ľudia našli novú prácu, a polovicu, že ľudia prestali prácu hľadať.

Vznik nových pracovných miest zaznamenala väčšina sektorov. Najlepšie si viedlo stavebníctve, kde bolo prijaté 48 tisíc ľudí, najviac za šesť rokov. V spracovateľskom sektore vzniklo 14 tisíc miest. Ôsmy mesiac za sebou sa zvýšil aj počet zamestnaných v maloobchodnom sektore, a to aj napriek nedávnemu poklesu maloobchodných tržieb. Naopak vláda naďalej prepúšťala a počet pracovných miest tu vo februári klesol o 10 000 a nadviazal na januárové zníženie o 21 000, napísali agentúry AP a Reuters.

Vysoký rast počtu nových pracovných miest podľa analytikov prináša nádej, že ekonomika bude schopná absorbovať fiškálne úsporné opatrenia. Od 1. januára sa zvýšila daňová sadzba pre bohatých Američanov a skončilo predchádzajúce dvojpercentný zníženie dane zo mzdy. K tomu od 1. marca nadobudli platnosť rozpočtové škrty v objeme 85 miliárd USD, ktoré zrejme zníži ekonomický rast krajiny o 0,6 percentuálneho bodu.