Dopady migračnej krízy sa výrazne podieľajú na kriminalite v Nemecku, a niekedy sú vzhľadom ku kultúrnym rozdielom motívy veľmi nejasné. V sobotu popoludní dvadsaťdeväťročný Afganec nožom brutálne zavraždil o deväť rokov staršiu Farimu S. Stalo sa tak na verejnosti, bez zjavného motívu a pred zrakmi dvoch detí vo veku 5 a 11 rokov.

Otrasná udalosť sa udiala v inak ospalom prázdninovom mestečku Prien am Chiemsee v Hornom Bavorsku. Očití svedkovia popisujú, že muž k žene znenazdajky pristúpil pred supermarketom Lidl s dlhým nožom a začal ju bodať do krku a hlavy. Páchateľ bol na mieste zatknutý zasahujúcim policajtom, ale Farima S. zomrela krátko po prevoze do nemocnice.

Jediné, čo sa zatiaľ podarilo o vrahovi zistiť je, že ide o neúspešného žiadateľa o azyl. Polícia ho umiestnila do psychiatrickej liečebne so strážnou službou.
„Vzťah medzi páchateľom a obeťou je predmetom vyšetrovania. Je veľmi ťažké preniknúť do detailov aj vzhľadom k nejasným okolnostiam. Každá informácia od zadržaného musí byť preložená a opakovane potvrdená certifikovaným tlmočníkom,“ opisuje ťažkosti výsluchu hovorca hornobavorskej polície Andreas Guska pre web rosenheim24.de.

Migrant nemecky nehovorí a svetlo do jeho motívu nevnáša ani tretí a najstarší z ženiných detí. „Mama toho človeka určite nepoznala. Vybral si ju náhodou,“ domnieva sa. Polícia však pracuje s určitými vodítkami.

Žena totiž nebola moslimka, ale pred ôsmimi rokmi sa priklonila ku kresťanskej viere. „Ten človek sa to dozvedel, navyše bol frustrovaný z deportácie, ktorá ho čakala. Pomstil sa preto na mojej sestre,“ tvrdí žena z rodiny.
Farima sa mala s otcom svojich detí rozviesť a nájsť si nového partnera. Aj to mohlo byť jedným z motívov doteraz nepriehľadného vyšetrovania. Žiarlivosť? Náboženské pozadie? To všetko je v hre.

„Sme si vedomí všetkých týchto informácií a predpokladov. Dôkladne ich preverujeme, ale všetky podozrenia sa môžu ukázať nepresvedčivými,“ uviedol Guska, ktorý potvrdil, že bola nariadená súdna pitva.