Základná škola v texaskom mestečku Uvalde sa stala miestom nesmiernej a krvavej tragédie. Iba osemnásťročný Salvador Ramos nabehol v nepriestrelnej veste a po zuby ozbrojený medzi deti, potom začal streľbu. Nezastavilo ho ani to, že ho policajti zasiahli. Nakoniec bol ale zneškodnený a zabitý. Jeho vyčíňanie si vyžiadalo najmenej 21 mŕtvych – podľa všetkého 19 detí a dvoch dospelých. Zomierali pri tom malé deti aj učitelia…

Dvaja muži zákona boli počas prestrelky zasiahnutí, ale ich zranenia nie sú vážne. Motív činu zatiaľ nie je známy. Ako uviedla CNN s odvolaním sa na texaského Guvernéra Grega Abbotta, útočníkom má byť miestny 18-ročný mladík, možno bývalý študent školy.

Guvernér sám uviedol, že jeho meno je Salvador Ramos a podľa Daily Mailu ako prvý postrelil svoju babičku, ktorej stav nie je známy. Web The Sun však tvrdí, že „sa stále drží.“ Podľa ČTK potom poslal správu o svojich plánoch neznámemu človeku a vydal sa vraždiť do školy.

„Domnievame sa, že vystúpil zo svojho vozidla a vstúpil do Robbovej základnej školy v Uvalde s pištoľou a mohol mať aj pušku, ale to podľa mojich posledných správ nebolo doteraz potvrdené,“ povedal guvernér.

Popravil 17 študentov a na súde plakal, keď mu zobrali pastelky

Tiež oznámil, že strelec je podľa všetkého po smrti. „Máme za to, že ho zabili zasahujúci policajti,“ povedal s tým, že dvaja policajti boli zasiahnutí streľbou, ale neutrpeli žiadne vážne zranenia. Podľa Daily Mailu malo najskôr dôjsť k prestrelke medzi Ramosom a policajtmi, kým sa mladík zabarikádoval v škole. Lenže Ramos aj potom, čo bol zasiahnutý, pokračoval v krvavom besnení.

Útočnú pušku typu AR-15, ktorú si legálne zakúpil

Polícia následne strelca skutočne identifikovala ako miestneho mladíka Salvadora Ramosa, ktorý v mestečku na juhu Texasu so silnou hispánskou komunitou dochádzal na strednú školu. Ramos 16. mája dovŕšil 18 rokov a deň potom si legálne zakúpil útočnú pušku typu AR-15 spojenú s mnohými krvavými útokmi, píše denník Houston Chronicle. O deň neskôr si údajne kúpil 375 nábojov a o ďalšie dva dni neskôr, teda minulý piatok, ďalšiu pušku.

Učiteľka Eva Mirelesová

Jednou z mŕtvych dospelých je učiteľka Eva Mirelesová. Niektoré médiá uvádza, že obaja mŕtvi dospelí boli učitelia. Ramos na sociálnych sieťach predtým naznačil, že sa schyľuje k útoku. „Deti by si mali dať pozor,“ napísal.

Pete Arredondo, ktorý vedie oddelenie miestnej polície, uviedol, že do dotknutej základnej školy chodia žiaci druhej až štvrtej triedy. V amerických školách tieto ročníky obvykle tvoria deti vo veku od siedmich do desiatich rokov. Deti boli v škole posledný týždeň pred letnými prázdninami. Podľa Abbotta sa Ramos do školy vydal v aute, ktoré pred budovou nabúral.

Masaker v Connecticute: Šialenec strieľal v škole a zabil 20 detí a 7 dospelých

„Ako národ sa musíme pýtať, kedy sa, preboha, postavíme lobby výrobcov strelných zbraní? Kedy, preboha, urobíme to, čo treba urobiť?“ reagoval na streľbu americký prezident Joe Biden. Ako pripomienku tragédie nariadil vyvesiť vlajky do 28. mája na pol žrde až do západu slnka. „Už toho bolo dosť,“ konštatovala americká viceprezidentka Kamala Harrisová a vyzvala na reguláciu zbraní.

Šestnásťročný Peter bránil spolužiačku vlastným telom! Hrozný útok v škole neprežil

Predminulú sobotu iný 18-ročný strelec bielej pleti v supermarkete v americkom meste Buffalo v štáte New York zabil desať ľudí. Z celkových trinástich osôb zasiahnutých výstrelmi bolo 11 tmavej pleti. Biden tento čin označil za rasistické vyčíňanie a prípad vnútorného terorizmu.