Muž prenášal cez ruskú hranicu čaj. Dostal za to 10 rokov za mrežami

775

Príbeh tridsaťštyri ročného Alexeja Novikova začal celkom nevinne v septembri 2015. Vtedy sa chcel stopom dostať do Samarskej oblasti, kde na neho čakala jeho žena a malá dcéra.

Aby si cestu skrátil, rozhodol sa prekročiť hranicu susedného Kazachstanu, odkiaľ chcel pokračovať pešo. Ešte predtým si ho odchytila hraničná kontrola, ktorá si chcela skontrolovať obsah jeho batohu. Našla v ňom plastové vrecko s neidentifikovateľným zelenými bylinami. Novikov im vysvetlil, že sa jedná o čaj Diabetisan, ktorý upravuje hladinu cukru a preventívne sa užíva proti cukrovke. Jeho slová potvrdzovala aj ceduľka s popisom v španielčine; muž si čaj totiž nechal priviezť z Peru. Neveriacim kontrolórom ponúkol, nech si ho pokojne uvarili. Oni ale namiesto toho povolali kynológa a psa na detekciu drog.

Zviera nevykazovalo žiadne známky toho, že by v lístkoch poznalo drogy. Strážnici muža teda prepustili, ale čaj si ponechali ako dôkazový materiál. O tri mesiace neskôr prípad nabral rýchly spád. Novikov sa stal v Rusku hľadanou osobou a na konci januára 2016 bol zadržaný za nelegálne držanie narkotík a pašovania. V novembri toho istého roku sa konal súd, na ktorého konci dostal desať rokov odňatia slobody vo väznici so zvýšeným stupňom stráženia.

Vláda USA konečne priznala, že marihuana skutočne zabíja rakovinu

Právnik Novikova označil celý proces za blamáž a hanbu ruskej justície. Podľa jeho slov sa nielen manipulovalo s vyjadreniami expertov, ale súdu boli predložené tiež falošné dôkazy. „Pôvodný popis, ktorý bol zhotovený tesne po zadržaní, hovoril o ‘tmavo zelenej látke zeleninového pôvodu s charakteristickou mätovou vôňou’. Niekto ho ale zmenil na ‘hnedú látku s ostrou, špecifickou arómou’. Bol vymenený tiež štítok s podpisom, vydal ho dôstojník , ktorý počas kontroly na stanovišti vôbec nebol,“ tvrdí Andrej Vlasov.

Podľa odbornej expertízy vraj mala bylinná zmes obsahovať syntetický kanabinoid. Počas súdu však nikto nedoručil dokumenty, ktoré by tieto slová potvrdzovali. Vlasov sa odvolal k vyššiemu súdu, ktorý síce zrušil obvinenia za držanie narkotík, ale furt je obvinený za pašovanie. Desaťročný trest zostal z toho dôvodu nezmenený. Osud Alexeja Novikova zaujal tiež aktivistov bojujúcich za ľudské práva.

Na kauzu doplatila bohužiaľ aj manželka Novikova, ktorú súd zbavil rodičovských práv. O ich dcéru sa teraz musí starať babička.

Sex, drogy a alkohol sa nevyhli ani NHL, čisté rockové hviezdy