Filipínsky prezident Rodriga Duterte, vedie krvavú vojnu proti pervitínu

Poslanci Európskeho parlamentu minulý týždeň prejavili obavy z „mimoriadne vysokého počtu zabitých počas policajných operácií v rámci intenzívnejšieho boja proti trestnej činnosti a protidrogovej kampane“.
Vo svojom vyhlásení tiež naliehajú na filipínsku vládu, aby ukončila súčasnú vlnu mimosúdnych popráv a zabíjania, začala ich vyšetrovať a viedla politiku v plnom súlade s národnými a medzinárodnými záväzkami a neporušovala ľudské práva.
Duterteho odpoveď bola stručná. „Čítal som odsúdenie EÚ voči mne. Poviem im, ‘choďte do prdele’. Robíte to preto, aby ste odčinili vlastné hriechy,“ povedal podľa tamojších médií Duterte pred vládnymi úradníkmi v meste Davao.
Duterteho obviňujú z toho, že podnecuje obyvateľov, aby proti drogovým dílerom vzali zákon do vlastných rúk. Od 30. júna, kedy Duterte nastúpil do úradu, bolo pri podobných incidentoch zabitých viac ako dvetisíc ľudí.
V súvislosti s Obamom Duterte v miestnom jazyku nedávno použil výraz „putang ina“, čo sa dá preložiť ako „sukin syn“. Tento výraz padol v Duterteho vyhlásení pre médiá, v ktorom sľuboval, že nemieni akceptovať Obamove otázky ohľadom mimosúdneho zabíjania osôb podozrivých z obchodovania s drogami a ich užívaním.
Vulgárne tiež vynadal pápežovi Františkovi za to, že počas svojej návštevy na Filipínach zablokoval dopravu v Manile. Neskôr sa Duterte za svoje výroky voči významným zahraničným štátnikom vždy ospravedlnil.